Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Internetowa oszustka oferowała do sprzedaży produkty, których nie posiadała. Inkasowała pieniądze za sprzedaż i zrywała kontakt z kupującym

Data publikacji 09.02.2024

Kara nawet 12 lat pozbawienia wolności grozi 27-letniej kobiecie, która oszukiwała przy sprzedaży internetowej. Kobieta na jednym ze znanych portali społecznościowych oferowała towar, którego nie posiadała. Kupujący zatem wpłacali pieniądze - od kilkudziesięciu do kilkuset złotych - ale paczek z zamówionym produktem nigdy nie otrzymali.

Oszustka wystawiała na jednym z portali społecznościowych dziecięcą odzież w atrakcyjnych cenach, następnie, gdy miało dojść do transakcji, wyłudzała kod BLIK, po czym w bankomatach wypłacała pieniądze. W ten sposób kobieta oszukała różne osoby z całej Polski. Przestępczy proceder trwał od ubiegłego roku. We wszystkich przypadkach działanie 27-latki było bardzo podobne.

Kobieta niejednokrotnie oferowała ten sam produkt różnym osobom w bardzo niskich cenach. Następnie kontaktując się poprzez komunikatory społecznościowe, czyli celowo pomijając oficjalne kanały komunikacyjne portalów sprzedażowych, uzgadniała warunki finansowe. Nie chcąc wzbudzać podejrzeń, często podawała się za inne osoby. W niektórych przypadkach prosiła swoich klientów o przelew pieniędzy na telefon lub na rachunki bankowe, które wykorzystywała do celów przestępczych. Za każdym razem po przekazaniu pieniędzy na wskazane konto, kontakt ze sprzedającą się urywał, a kupujący nigdy nie otrzymywali zamówionego towaru.

Intensywne działania policjantów Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą kłodzkiej komendy pozwoliły ustalić tożsamość podejrzanej. Okazała się nią 27-letnia mieszkanka województwa podkarpackiego, która przyjechała kontynuować swój proceder przestępczy na ternie powiatu kłodzkiego, gdzie została zatrzymana.

Policjanci po zebraniu materiału dowodowego przedstawili jej zarzuty popełnienia oszustw. Okazało się, że kobieta oszukała wiele osób z terenu województwa dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Sprawa jest rozwojowa, policjanci wciąż ustalają kolejne osoby, które mogły zostać oszukane przez podejrzaną.

Jak się okazało 27-latka w czerwcu ubiegłego roku opuściła zakład karny, gdzie odbywała karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwa. Teraz odpowiadać będzie w warunkach powrotu do przestępstwa, dlatego w tym przypadku grozi kara nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Kłodzku
podinsp. Wioletta Martuszewska
tel. 606 754 529

Powrót na górę strony