Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przywłaszczył pozostawiony portfel - chwilę później został zatrzymany

Data publikacji 12.02.2024

Można powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że sprawdza się stara maksyma, która brzmi: "Okazja czyni złodzieja". Przekonał się o tym 51-latek, który w budynku poczty w Ząbkowicach Śląskich pozostawił swój portfel. Kiedy kilka minut później zorientował się, że nie ma go przy sobie wrócił i zapytał mężczyzny stojącego przy tym samym okienku, czy go nie zauważył. Niestety otrzymał odpowiedź przeczącą wraz z sugestią, że być może portfel przepadł gdzieś na ulicy. Jak się okazało „uczynny” mężczyzna skorzystał z okazji i sam go zabrał. Niestety miał pecha ponieważ w budynku poczty był monitoring, który utrwalił całe zdarzenie. 34-latek został zatrzymany chwilę później przez ząbkowickich policjantów.

W piątek przed godziną 15:00 Policja została poinformowana przez pracownika ochrony o przywłaszczeniu portfela wraz z dokumentami pozostawionego przez klienta w budynku poczty. Mundurowi na miejscu ustalili, że 51-latek przy odbiorze przesyłki wyciągnął portfel, a następnie pozostawił go na półce przy okienku i zapomniał schować. Zorientował się dosłownie chwilę później i wrócił na pocztę by go zabrać. Niestety portfela już nie była, a przy okienku stał już inny mężczyzna. Widocznie zdenerwowany całą sytuacją właściciel portfela zapytał rozmówcę, czy ten nie znalazł jego własności. Mężczyzna jednak grzecznie zaprzeczył i zasugerował, że być może portfel zgubił się na ulicy.

Z całą pewnością mężczyzna twierdząc tak nie przypuszczał, że w budynku poczty znajduje się monitoring, który zarejestrował całe zdarzenie, również to jak 34-latek chowa znaleziony portfel do kieszeni.

Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci, po wykonaniu analizy monitoringu i weryfikacji rysopisu sprawcy przystąpili niezwłocznie do jego poszukiwań. W toku prowadzonych czynności  kilkanaście minut później na jednaj z ulic miasta struże prawa zatrzymali mężczyznę. Jak ustalono sprawca zdążył już w pobliskim kantorze wymienić euro, które pokrzywdzony miał w portfelu. Na szczęście nie wydał jeszcze wymienionych uprzednio pieniędzy. Dzięki  szybkiej i sprawnej reakcji ząbkowickich mundurowych pokrzywdzony odzyskał portfel wraz kompletem dokumentów i pieniędzmi. 

„Okazja czyni złodzieja”, to przysłowie, które niestety towarzyszy wielu zdarzeniom związanym z kradzieżą. Często w roztargnieniu, z błahych powodów, ludzie pozostawiają cenne rzeczy bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Dlatego niezmiennie apelujemy, aby skupić się na tym co i jak wykonujemy na co dzień, zwłaszcza jeżeli czynności te związane są z zabezpieczeniem danych osobowych, samochodu, domu, czy innych istotnych dla nas rzeczy.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

Powrót na górę strony