Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

41-latek zamiast zyskać pieniądze ze sprzedaży, został oszukany na kwotę 6 tysięcy złotych

Data publikacji 13.02.2024

Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego na jednej z popularnych platform sprzedażowych zamierzał sprzedać kilka opakowań rękawiczek jednorazowych. Znalazł się kupiec, który oświadczył, że kupi wystawiony towar za 120 złotych. Niestety 41-latek dał się zwieść oszustowi i zamiast zarobić stracił 6 tysięcy złotych wypłacone BLIK-iem w jednym z bankomatów w Polsce.

W niedzielę 11 lutego br. na Policję w Ząbkowicach Śląskich zgłosił się mieszkaniec powiatu chcąc zawiadomić o oszustwie. Mężczyzna na jednym z portali sprzedażowych wystawił na sprzedaż kilka opakowań rękawiczek jednorazowych za kwotę 120 złotych.

Przez platformę w wiadomościach tekstowych skontaktowała się z nim osoba chętna do zakupu. Uzgodnili szczegóły i kobieta oświadczyła, że przesłała pieniądze na konto 41-latka. By uwiarygodnić „legendę” przesłała mu screen wpłaty pieniędzy na konto.

Mężczyzna uwierzył. Chwilę później otrzymał telefon od nieznanego mężczyzny, który twierdził, że w wyniku pomyłki banku na konto mieszkańca powiatu ząbkowickiego zamiast 120 złotych wypłynęła kwota 3 tysięcy złotych i że musi kliknąć w przesłany mu w wiadomości aktywny link, zalogować się do banku i kodem BLIK potwierdzić wypłatę środków. Dzwoniący straszył 41-latka, że jeżeli tego nie zrobi będzie miał duże problemy.

Po chwili mężczyzna dał się przekonać i potwierdził kod, po czym ponownie odebrał rozmowę telefoniczną, z informacją, że niestety czas na potwierdzenie kodu BLIK minął i całą operację trzeba powtórzyć. Zmanipulowany przez oszusta 41-latek po raz drugi potwierdził kod BLIK. Kiedy się zorientował było już za późno. Z jego konta przestępca wypłacił 6 tysięcy złotych mimo, że do żadnej pomyłki nie doszło.

Policja ponownie przestrzega i apeluje o szczególną ostrożność w sieci. Niezależnie od tego, kto i jak próbuje nas oszukać, dużo zależy od nas samych. Przede wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek. Nie ulegajmy presji czasu!

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

Powrót na górę strony