Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kampania informacyjna Policji stale trwa. Seniorze nie daj się oszukać

Policjanci prowadząc działania informacyjne oraz prewencyjne po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy systematycznie usiłują wyłudzić pieniądze od osób starszych. Wczoraj oszuści zaatakowali ponownie, tym razem nawiązali kontakt telefoniczny z 81-letnią seniorką. W trakcie rozmowy mężczyzna podał się za policjanta zachęcił do przekazania pieniędzy w niebagatelnej kwocie 20 tysięcy złotych. Nieświadoma niczego kobieta całą kwotę włożyła do reklamówki, którą zawiesiła na zewnętrznej klamce drzwi wejściowych swojego mieszkania. Przypominamy, że policjanci nigdy nie dzwonią w takich sprawach i nie pobierają od nikogo gotówki. Informujmy o tym osoby starsze, by nie padały ofiarami przestępców.

Jak wynika z akt do mieszkanki Wałbrzycha zadzownił telefon, a pod drugiej stronie słuchawki rozmówczyni podała się za pracownika poczty. Podczas rozmowy kobieta spytała seniorkę, czy wyraża zgodę na przekierowaniena na swój adres zamieszkania korespondencji zaadresowanej do jej zmarłą siostrę. Po chwili połączenie telelefoniczne zostało przerwane, a na numer, z którego dzwoniła kobieta nie mozba było się ponownie połaczyć.

Po około godzinie ponownie na telefon seniorki zadzwonił tym razem mężczyzna, który podał się za policjanta. W rozmowie z 81-latką oszust oświadczył, że pracuje nad sprawą grupy przestępczej, która pod pretekstem dostarczenia przesyłki między innymi do jej mieszkania, będzie chciała ją okraść, dlatego kobieta jak najszybciej musi przekazać posiadane pieniądze tak aby nie przejęli ich przestępcy.

Wyraźnie zmanipulowana przez oszustów seniorka powiesiła na zewnętrznej klamce drzwi wejściowych do mieszkania reklamówkę z pieniędzmi w łącznej kwocie 20 tysięcy złotych. Jak ustalono po chwili nieznana osoba odebrała reklamówkę oczywiście wraz z cenną zawartością. Niestety seniorka dopiero po kilku godzinach  zorientowała się, że działanie miało charakter przestępczy i dopiero wtedy powiadomiła o całym zajściu najbliższą jednostkę Policji.

Po raz kolejny przypominamy, że oszuści stale modyfikują sowje metody działania. Jednak są pewene stałe elementy między innymi podczas nawiązywania kontaktu oszuści podają się za członków rodziny, policjantów, prokuratorów, pracowników spółdzielni mieszkaniowej, poczty lub pracowników socjalnych. Przypominamy wszystkim seniorom ale nie  wydawać gotówki obcym i nieznanym osobom. Zachowanie zdrowego rozsądku oraz świadomość w zakresie mechanizmów działania sprawców może uchornić seniorów przed utratą oszczędności, dlatego nie zostawiajmy ich z tym problem samych. Sugerujemy aby rozmawiać na tego typu tematy i informować o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy. Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie bez zbędnej zwłoki zgłosić ten fakt pod numer alarmowy 112 i zastosować się do sugestii prawdziwego policjanta.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony