Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolizja drogowa i dwie kierujące pod wpływem alkoholu w jednym samochodzie. Jak to jest możliwe?

Data publikacji 23.02.2024

To miała być zwykła kolizja drogowa związana z wjechaniem przez kierującą samochodem osobowym w ogrodzenie jednej z posesji w Jedlinie-Zdroju. Na miejscu jednak policjanci szybko ustalili, że dwie kobiety, które poruszały się tym samym pojazdem, znajdują się pod wpływem alkoholu i co najważniejsze obie w różnym czasie siedziały za kierownicą. Jako że 41 i 17-latka są obywatelkami innego kraju, zostały zatrzymane i w dniu wczorajszym doprowadzone do sądu w trybie przyspieszonym, który wydał już wyroki w tej sprawie.

21 lutego po godzinie 22:00 policjanci ruchu drogowego wałbrzyskiej komendy oraz głuszyccy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o kolizji drogowej na ul. Poznańskiej w Jedlinie-Zdroju, gdzie młoda kobieta siedząca za kierownicą miała podczas cofania uderzyć w ogrodzenie jednej z posesji.

Po przyjeździe na miejsce mundurowi ustalili, że policyjne czynności na mandacie w tym przypadku się nie zakończą. Okazało się bowiem, że samochodem osobowym najpierw kierowała 41-letnia jedlinianka, która była nietrzeźwa. Badanie wykazało w jej organizmie 1,17 promila alkoholu. Nieposiadająca polskiego obywatelstwa kobieta, na prośbę 17-latki, po wjeździe w ul. Cmentarną, zatrzymała kierowany przez siebie pojazd. Młodsza z jedlinianek, która także nie ma polskiego obywatelstwa, chciała po prostu przejechać się pierwszy raz samochodem, na co 41-latka ostatecznie jej pozwoliła, chociaż wiedziała, że jej koleżanka nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami.

No i stało się. Gdy pasażerka siadła za kierownicą, nagle ruszyła pojazdem do tyłu i wjechała w ogrodzenie posesji. Niestety w momencie kierowania pojazdem 17-latka również znajdowała się pod wpływem alkoholu. Urządzeni wskazało 0,28 promila tej substancji w organizmie.
Kobiety noc spędziły w policyjnych celach, a w czwartkowe popołudnie obie usłyszały zarzuty. 41-latka odpowiedziała przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, a także użyczenie pojazdu osobie nie posiadającej do tego uprawnień oraz znajdującej się pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy. Natomiast 17-latka usłyszała zarzuty z Kodeksu wykroczeń, tj. kierowania pojazdem po użyciu alkoholu oraz bez uprawnień, a także spowodowania zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jako że obie kobiety nie są Polkami, stanęły na wokandzie w trybie przyspieszonym. W przypadku starszej z kobiet Sąd Rejonowy w Wałbrzychu orzekł karę w postaci zakazu kierowania pojazdami na okres trzech lat, a samo postępowanie umorzył na okres dwóch lat próby. Młodsza mieszkanka Jedliny-Zdroju ma natomiast teraz sześciomiesięczny zakaz kierowania pojazdami, a także tysiąc złotych grzywny do zapłaty.

Apelujemy po raz kolejny. Jeżeli zauważymy, że osoba chce jechać pojazdem, a wcześniej spożywała alkohol, należy jej to uniemożliwić. Należy także powiadomić dyżurnego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który przekaże informację dyżurnemu odpowiedniej komendy, a ten wyśle na miejsce zdarzenia patrol. Przypominamy - bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które mogę w ostateczności zakończyć się poważnym wypadkiem drogowym.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

  • kolizja samochodu
  • kolizja samochodu
  • kolizja samochodu
Powrót na górę strony