Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okazja czyni złodzieja – ukradli auto, bo bez nadzoru stało z włączonym silnikiem

Data publikacji 28.02.2024

Skuteczne działania policjantów z Oławy i Wrocławia, wymiana informacji pomiędzy dyżurnymi jednostek, współpraca policjantów w terenie i kontakt z osobą poszkodowaną, doprowadziły do ujęcia osób odpowiedzialnych za kradzież pojazdu oraz przyczyniły się do jego szybkiego odzyskania.

Codziennie, między innymi poprzez roztargnienie i pośpiech, nawet najlepszym zdarza się zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Konsekwencją może być niejednokrotnie spowodowanie sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu albo takiej prowadzącej do utraty własnego mienia. Tak właśnie było w przypadku zdarzenia, do którego doszło na terenie powiatu oławskiego.

Tego dnia, o słuszności powiedzenia "okazja czyni złodzieja" przekonał się mieszkaniec powiatu oławskiego, który na chwilę, bez nadzoru na parkingu przy restauracji zostawił auto z włączonym silnikiem.

Interweniujący w sprawie policjanci ustalili, że właściciel samochodu Fiat Doblo pozostawił auto na chwilę przed restauracją, niestety otwarte i z włączonym silnikiem. „Okazję” wykorzystali trzej mieszkańcy powiatu wrocławskiego, którzy widząc auto bez nadzoru, ukradli je i odjechali w kierunku stolicy Dolnego Śląska.

Sprawą niezwłocznie zajęli się funkcjonariusze z Oławy oraz Wrocławia, pełniący akurat służbę. Chwilę później, bo ok godz. 5:00, w wyniku skutecznej wymiany informacji dyżurnych i współpracy policjantów w terenie ujawniono skradzione auto zaparkowane na terenie powiatu wrocławskiego, a także zatrzymano 26-latka podejrzanego o ten czyn.

Jak się później okazało, zatrzymany mieszkaniec Wrocławia nie działał sam. Mężczyzna razem z dwoma kolegami w wieku 35 i 44 lat wracali z "gościnnych występów" - kradzieży dokonywanych w sklepach wielkopowierzchniowych znajdujących się m.in. na terenie powiatu oławskiego. Widząc pozostawione bez nadzoru auto, skorzystali z okazji i ukradli je. Dodatkowo podczas zatrzymania, w odzyskanym pojeździe ujawniono pudełka słodyczy skradzione tego samego dnia.

Zatrzymani trzej mieszkańcy powiatu wrocławskiego usłyszeli już zarzuty dotyczące m.in. kradzieży pojazdu oraz kradzieży sklepowych. Teraz o ich losie zadecyduje sąd, a grozi im kara nawet do 5 lat więzienia.

Ta i wiele innych tego typu sytuacji pokazuje, że czasami złe nawyki, chwila nieuwagi lub roztargnienia, może prowadzić do utraty posiadanego mienia i niebezpiecznych sytuacji.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Oławie
asp. szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony