Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać! Chroń swoje pieniądze

Data publikacji 29.02.2024

Fałszywy policjant, pracownik banku, broker albo podanie kodu BLIK to aktualnie i niestety skuteczne metody, jakimi wciąż są posługują się oszuści. Szczególnie niebezpieczne i bardzo podstępne jest również oszustwo na „zdalny pulpit”. Tylko na terenie powiatu strzelińskiego od początku roku odnotowano ponad 10 takich przypadków, w których oszuści wyłudzili blisko 300 tysięcy złotych. Niestety ofiary działają pod wpływem chwili, ulegają manipulacjom i niejednokrotnie tracą oszczędności swojego życia.

130 tysięcy złotych, 45 tysięcy złotych, 20 tysięcy złotych, to tylko trzy stracone kwoty pieniędzy spośród ponad dziesięciu popełnionych oszustw w tym roku na szkodę mieszkańców powiatu strzelińskiego. O tym, że nie warto wierzyć każdemu, kto przez telefon podaje się na przykład za doradcę finansowego, pracownika banku, brokera, przekonali się mieszkańcy powiatu strzelińskiego.

Na domiar złego wczoraj 28 lutego, tuż po zainstalowaniu aplikacji „zdalny pulpit” mieszkanka powiatu strzelińskiego straciła prawie 4500 zł.

Schemat działania jest zawsze bardzo podobny, oszuści dzwoniąc podają się za członków rodziny, proszą o przekazanie pieniędzy, niejednokrotnie płaczą grając na ludzkich emocjach. Wykorzystując zaufanie społeczne przekonują, że jako policjanci pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki, proszą o przesłanie pieniędzy na „ konto techniczne’’ pozbawiając swoje ofiary oszczędności życia. Jako „eksperci” w dziedzinie inwestowania pieniędzy obiecują duże i szybkie zyski. Niestety ofiara nawet nie orientuje się, że do przesłanej informacji (wiadomość SMS lub email) załączony jest link pełniący funkcję „zdalnego pulpitu”. W ten sposób oszust wchodzi w posiadanie wszelkich danych umożliwiających wykonanie operacji bankowej.

Policjanci apelują, żeby w przypadku odebrania takiego telefonu nie ulegać presji i działać pod wpływem chwili. W każdym przypadku należy dokładnie zweryfikować przekazaną informację poprzez kontakt z najbliższą rodziną, czy odpowiednią instytucją. Zalecamy nie instalować żadnego oprogramowania na swoich urządzeniach, instytucje takie jak banki, firmy telekomunikacyjne czy urzędy nie wymagają od swoich klientów instalowania dodatkowego oprogramowania. A jeżeli doszło już do oszustwa, jak najszybciej skontaktujmy się ze swoim bankiem. Należy również o podejrzeniach zawiadomić Policję.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Strzelinie
asp. szt. Piotr Sołtysiak
tel. 603 765 940

 

Powrót na górę strony