Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tragiczny wypadek na autostradzie A4. Apelujemy o rozwagę i zachowanie szczególnej ostrożności na drodze

Data publikacji 05.03.2024

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło na 172 km autostrady A4 w kierunku Wrocławia. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń zmarł 42-letni kierowca ciągnika siodłowego marki Daf. Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o ostrożność i dostosowanie prędkości do stale zmieniających się warunków atmosferycznych.

Do poważnego, a co gorsze tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w miniony poniedziałek 4 marca 2024 roku na 172 km autostrady A4 w kierunku Wrocławia, w którym udział  brało łącznie cztery pojazdy ciężarowe.

Z przeprowadzonych ustaleń na miejscu zdarzenia wynikało, że 42-letni kierowca ciągnika siodłowego wraz z naczepą, z nieustalonej do tej pory przyczyny uderzył w tył naczepy, stojącego z powodu panujących utrudnień w ruchu ciągnika siodłowego marki Volvo.

Natomiast wskazany pojazd siłą rozpędu uderzył w tył naczepy ciągnika siodłowego marki Renault, a ten w kolejny pojazd ciężarowy.

Niestety w wyniku odniesionych obrażeń śmierć na miejscu poniósł 42-letni mieszkaniec województwa łódzkiego kierujący ciężarowym Dafem. Kierowca pojazdu ciężarowego marki Volvo, 43-letni obywatel Hiszpanii oraz jego pasażer, 47-letni obywatel Maroka z obrażeniami nie zagrażającymi życiu i zdrowiu zostali przewiezieni do szpitala celem udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej.

Czynności procesowe z udziałem prokuratora oraz biegłego z zakresu rekonstrukcji wypadków drogowych trwały kilka godzin. Niestety z tego powodu droga była całkowicie zablokowana.

Po raz kolejny pozostaje apel do wszystkich kierowców, aby przed każdą podróżą wsiadać za kierownicę wypoczętym. Z chwilą znużenia długą i monotonną jazdą, należy zjechać na najbliższy parking przy Miejscu Obsługi Podróżnych (MOP), by zaczerpnąć świeżego powietrza i nabrać sił do dalszej jazdy. Lepiej dojechać kilka minut później, niż doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Ponadto pamiętajmy, że prędkość z jaką się poruszamy oraz odległość od poprzedzającego pojazdu powinniśmy dostosować do panujących warunków na drodze. Wynika to wprost z treści art. 19 Prawo o ruchu drogowym zgodnie, z którym „kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę”.

st. asp. Łukasz Porębski 

Źródło: KPP w Oławie                                              
asp. szt. Wioletta Polerowicz                                                    
tel. 605 316 497

Powrót na górę strony