Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obiecał laptopy w zamian za odstąpienie od czynności

Data publikacji 08.03.2024

Podejrzenie wyłudzania kredytów, było powodem czwartkowego zatrzymania 48-latka z powiatu kamiennogórskiego przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze. Zanim jednak zdążył zostać przewieziony do jednostki, jego lista przewinień się wydłużyła. Zaproponował bowiem policjantom, że w zamian za uwolnienie go, otrzymają laptopy, które mężczyzna zamierza wziąć… na kredyt. Obietnica udzielenia łapówki to przestępstwo zagrożone karą nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Przed południem w czwartek, 7 marca 2024 roku, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze, w wyniku prowadzonych czynności związanych ze sprawą wyłudzeń kredytów, zatrzymali 48-latka z powiatu kamiennogórskiego.

Podczas przejazdu do jednostki, mężczyzna postanowił, że dobrym pomysłem będzie wysunięcie kamiennogórskim kryminalnym pewnej propozycji. Otóż, zaproponował on mundurowym, aby odstąpili od jego zatrzymania. W zamian mieli otrzymać od niego laptopy, które 48-latek chciał zakupić... na kredyt. Składanie takich ofert funkcjonariuszom Policji jest przestępstwem, o czym zatrzymany został poinformowany.

Mężczyzna trafił do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, gdzie będzie oczekiwał na dalsze czynności. Konsekwencją czynów, o które jest podejrzany, może być nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że czasami nawet zwykły żart, może zakończyć się poważnymi konsekwencjami. Zgodnie z artykułem 229 Kodeksu Karnego:

  • § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
  • § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
  • § 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Kamiennej Górze
st. sierż. Katarzyna Trzepak-Balicka
tel. 600 228 846

Powrót na górę strony