Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aktywność oszustów nie maleje. Jeżeli masz w rodzinie osobę starszą poinformuj ją, jak działają oszuści

Policjanci stale ostrzegają o metodach działań oszustów oraz wyczulają na co zwracać uwagę, aby zapobiec utracie swoich oszczędności. W gruncie rzeczy scenariusze działań przestępców są do siebie podobne, lecz różnią się szczegółami, dostosowywanymi do danej sytuacji, cech charakteru lub wieku potencjalnych ofiar. Oszuści żerując na ufności osób starszych mówią, że prowadzone są tajne działania w celu zatrzymania groźnych przestępców, a tym samym, żeby ochronić swoje oszczędności należy je przekazać czasowo pod „opiekę” funkcjonariuszy. Przypominamy, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.

                 

I tak, w miniony piątek (8 marca) 87-letnia seniorka z Wrocławia zawiadomiła, że sprawca podający się w rozmowie telefonicznej za policjanta utwierdził ją w przekonaniu, że dzwoniący chwilę wcześniej dostawca paczek jest oszustem, który chce skraść jej pieniądze. Jak ustalono pokrzywdzona w celu ochrony swoich oszczędności zgodnie z poleceniem sprawcy wyrzuciła przez okno torbę z pieniędzmi w kwocie 11 tysięcy złotych oraz 6500 euro.

W tym samym dniu 85-letnia mieszkanka Wrocławia zawiadomiła, że w dniu 7 marca skontaktował się z nią  mężczyzna, który podał się za policjanta. Podczas rozmowy telefonicznej sprawca wywołał u niej obawę, że jej pieniądze są zagrożone przez osoby działające w grupie przestępczej. Jak ustalono seniorka w celu ochrony posiadanych oszczędności za namową sprawcy wyrzuciła przez okno torebkę podręczną, w której znajdowały się pieniądze w obcej walucie, złote monety, złota oraz srebrna biżuteria. W toku prowadzonych czynności pokrzywdzona seniorka wartość poniesionych strat oszacowała na kwotę blisko 25 tysięcy złotych.

Niestety kolejną ofiarą oszustów padła 80-letnia mieszkanka Wrocławia, która zawiadomiła, że mężczyzna podszywający się pod pracownika instytucji finansowych pod pozorem inwestycji w kryptowaluty, podczas rozmowy telefonicznej nakłonił ją do zainstalowania na swoim komputerze aplikacji zdalnego dostępu do pulpitu. Kobieta jak po sznurku wykonywała kolejne polecenia oszusta i jak ustalono na dwóch rachunkach bankowych sprawca wykonał operacje w wyniku czego uszczuplił oszczędności kobiety na łączną kwotę ponad 55 tysięcy złotych.

Oszuści są aktywni nie tylko na terenie Wrocławia gdyż 65-letnia mieszkanka powiatu kłodzkiego zawiadomiła, że w okresie od 29 lutego do 8 marca sprawcy podając się w rozmowie telefonicznej za funkcjonariuszy policji oraz prokuratura, wprowadzili ją w błąd co do realizacji działań służbowych. Jak ustalono w wyniku  działania sprawców pokrzywdzona osobiście przekazała sprawcom kartę płatniczą z PIN-em przy użyciu, której wypłacone zostały środki z konta w kwocie 134 tysięcy złotych.

Z kolei 84-letni senior, mieszkaniec powiatu wołowskiego zawiadomił, że sprawca podczas rozmowy telefonicznej podając się za policjanta wzbudził u niego zagrożenie utraty posiadanych na koncie oszczędności. Jak ustalono mężczyzna będąc przekonany, że współpracuje z policjantami przekazał niezbędne dane umożliwiające logowanie do jego rachunków bankowych. Jednak z uwagi na fakt, że mężczyzna zorientował się iż mógł paść ofiarą oszustwa zablokował wolne środki na koncie. W wyniku swojego działania sprawca wykonał operację bankową na kwotę jedynie 4 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują oczywiście o ostrożność. Bardzo często zmieniają głos, udając chorego lub płaczą po to, aby wzbudzić w osobie, którą chcą okraść, poczucie winy bądź współczucie. Dlatego pamiętajmy!
    • informujmy osoby starsze, aby nie wypłacały gotówki, jeżeli mają jakiekolwiek podejrzenie, że pod drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści,
    • tylko świadomość, w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić osoby starsze przed utratą swoich oszczędności,
    • nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy,
    • oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki. 

  Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu 

   

Pliki do pobrania

  • 18.13 KB
Powrót na górę strony