Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kilkuletnie działania dolnośląskich policjantów zwalczających przestępczość narkotykową wciąż przynoszą efekty. Tym razem ujawnili kilka sztuk broni palnej z amunicją zakopane w ziemi

Bardzo często realizowane przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową sprawy trwają kilkadziesiąt miesięcy, a nawet kilka lat. Bywa, że po zatrzymaniu osoby związanej z przestępczym procederem sprawa zostaje zamknięta, ale bywa również, że w sprawach pojawiają się nowe wątki i zatrzymywane są kolejne osoby związane z nielegalną działalnością. Przykładem może być duża spawa realizowana od 8 lat, w której dolnośląscy policjanci wspólnie z prokuraturami Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zatrzymali już ponad 150 osób i wciąż ujawniane są nowe fakty z nią powiązane. Tym razem funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli kilka jednostek broni automatycznej wraz z amunicją.

Podstawowym zadaniem policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu jest ujawnianie i przeciwdziałaniem przestępczym procederom związanym z posiadaniem, dystrybucją oraz wytwarzaniem nielegalnych substancji, a także zatrzymywaniem osób trudniących się tego rodzaju zabronioną działalnością na terenie naszego województwa. Praca funkcjonariuszy opiera się głównie na działaniach operacyjnych i często trwają one długo, nim sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Przykładem takich „długoterminowych” realizacji może być ta, której początek notowany jest na rok 2016 a dotycząca wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków zabronionych. Od początku sprawą zajmowali się funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu wspólnie z policjantami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i prokuratorami Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Nieustannie od 8 już lat policjanci zatrzymują kolejne osoby, których działalność stanowi element dużej sprawy dotyczącej sprzedaży znacznych ilości środków zabronionych, w toku której prokuratorzy Wydziału I Śledczego Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu postawili zarzuty już ponad 150 osobom, zarzucając im szereg przestępstw narkotykowych. Wobec większości z tych osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące, zaś wobec niektórych wciąż toczą się postępowania.

W ramach realizacji tych czynności, dolnośląscy policjanci wiedzieli, że członkowie rozpracowywanej zorganizowanej grupy przestępczej dysponowali bronią palną, której nie zabezpieczono podczas zatrzymań, dlatego wciąż szukano miejsca jej ukrycia. Kilka dni temu, analizując pozyskane w sprawie informacje śledczy wytypowali miejsce, gdzie można znajdować się ukryta broń. Okazało się, że specjalnie przygotowany plastikowy kontener został zakopany. Policjanci po wydostaniu pojemnika spod powierzchni ziemi odkryli w nim broń automatyczną i amunicję. Precyzyjnie zabezpieczony kontener zawierał dwa pistolety maszynowe i dwie jednostki broni „krótkiej” wraz z magazynkami i amunicją. Schowek nie był przypadkowy, a sposób zapakowania broni świadczył o tym, że była ona przygotowana do użycia - magazynki do broni maszynowej były załadowane, by w każdej chwili można było po nie sięgnąć i użyć. Pistolety automatyczne należą do broni szczególnie niebezpiecznej.

Zabezpieczona broń trafiła do laboratorium kryminalistycznego, gdzie specjaliści od balistyki sprawdzą, czy była ona wykorzystywana do przestępstw popełnionych przez członków rozpracowywanej od lat zorganizowanej grupy przestępczej.

asp. Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Źródło: Wydział do walki z Przestępczością Narkotykową KWP we Wrocławiu

  • Rękojeść broni
  • Broń palna i amunicja
  • Broń i amunicja
  • Skrzynia zakopana w ziemi
  • Amunicja, pociski do broni palnej
  • Pistolet trzymany w rękach z założonymi rękawiczkami
  • Broń

Film Kilkuletnie działania dolnośląskich policjantów zwalczających przestępczość narkotykową wciąż przynoszą efekty. Tym razem ujawnili kilka sztuk broni palnej z amunicją zakopane w ziemi

Pobierz plik Kilkuletnie działania dolnośląskich policjantów zwalczających przestępczość narkotykową wciąż przynoszą efekty. Tym razem ujawnili kilka sztuk broni palnej z amunicją zakopane w ziemi (format mp4 - rozmiar 37.99 MB)

Powrót na górę strony