Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzierżoniowska policjantka zapoznawała strażników miejskich z metodami działania oszustów

Wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy policjantami i strażnikami miejskimi ma na celu ograniczenie czynów zabronionych popełnianych na szkodę mieszkańców województwa dolnośląskiego. W ubiegłym tygodniu młodszy aspirant Barbara Gaweł zapoznawała kolegów strażników z metodami działania oszustów.

Wspólny cel jakim jest zarówno poczucie bezpieczeństwa, jak i realne bezpieczeństwo skutkowało szkoleniem dla funkcjonariuszy dzierżoniowskiej Straży Miejskiej, przeprowadzonym przez policjantkę z Komendy Powiatowej Policji.

Młodszy aspirant Barbara Gaweł przekazywała wiedzę w zakresie szeroko rozumianych oszustw. Uczestnikom przedstawiono metody działania sprawców przestępstw, które już nawet mają swoje nazwy: na policjanta, na wnuczka, phishing, spoofing oraz na platformy inwestycyjne. Teraz zadaniem naszych kolegów ze Straży Miejskiej jest przekazywanie posiadanej wiedzy w kontakcie ze społeczeństwem. Dzięki temu wspólnie możemy zapobiec utracie niejednokrotnie dobytku całego życia.     

Policjanci stale ostrzegają o metodach działań oszustów oraz wyczulają, na co zwracać uwagę, aby zapobiec utracie swoich oszczędności. W gruncie rzeczy scenariusze działań przestępców są do siebie podobne, lecz różnią się szczegółami, dostosowywanymi do danej sytuacji, cech charakteru lub wieku potencjalnych ofiar. Oszuści żerując na ufności osób starszych mówią, że prowadzone są tajne działania w celu zatrzymania groźnych przestępców, a tym samym, żeby ochronić swoje oszczędności, należy je przekazać czasowo pod „opiekę” funkcjonariuszy. Przypominamy, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność rozmówcy i nie stać się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy również nie informują przez telefon o szczegółach swoich działań.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Dzierżoniowie
nadkom. Marcin Ząbek
tel. 606 230 794

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony