Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skuteczne działania wymierzone w przestępczy proceder przyniosły zamierzony efekt

Data publikacji 15.03.2024

Bardzo często do dolnośląskich policjantów docierają informacje o właściwej postawie wobec oszustów, którzy pod legendą podszywają się pod policjanta, czy wnuczka w trakcie rozmowy telefonicznej. Niewątpliwie oznacza to, że prowadzona stale kampania dociera do szerszego grona osób, a co ważniejsze do odpowiednich osób. Jednak w tym obszarze sugerujemy, aby nie zaprzestawać prowadzenia rozmów z bliskimi, a w szczególności seniorami. Wciąż bowiem występują kolejne próby wyłudzeń pieniędzy, również innymi metodami stosowanymi przez bezwzględnych oszustów. Przypominamy, że oszuści nie mają wakacji i wciąż próbują wyłudzać pieniądze od dolnośląskich seniorów stale modyfikując metody działania. Przede wszystkim czujność, ograniczone zaufanie i wiedza o metodach działania przestępców z całą pewnością pomogą uchronić się przed dotkliwą stratą.

Systematyczne apele dolnośląskiej Policji i prowadzone kampanie informacyjne spowodowały, że świadomość społeczeństwa w obszarze aktywności oszustów jest coraz większa. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje. Nadal zdarzają się jednak sytuacje, że głównie seniorzy tracą czujność i dają się zwieść oszustom, którzy wykorzystują empatię i łatwowierność starszych osób oraz ich chęć pomocy. Oszuści przedstawiając nieprawdziwe historie, podszywając się pod członków rodziny, a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy, będących nierzadko oszczędnościami całego ich życia.

Wielkim krokami zbliża się koniec I kwartału 2024 roku zatem dolnośląska Policja przygotowuje podsumowanie dotychczasowych zmagań w obszarze aktywności oszustów. W tym miejscu zaznaczyć należy, że intensywne działania polegające na wnikliwej analizie zebranych w sprawie materiałów oraz sprawdzanie nawet najmniejszych poszlak doprowadziły dolnośląskich stróżów prawa do kolejnych zatrzymań osób stosujących za procederem oszustwa.

I tak policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej we Wrocławiu od pewnego czasu pracowali nad sprawą dotyczącą oszustw popełnianych na szkodę  mieszkańców dolnośląskiej stolicy. W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn 26 i 36 latka (obywatele Białorusi), którzy swoim przestępczym działaniem doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem swoje ofiary. Jak ustalono sprawcy posługiwali się dobrze już znaną metodą na BLIK, a w swoim przestępczym procederze podawali się za pracowników popularnego portalu ogłoszeniowego. W toku prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli telefon komórkowy, karty SIM, karty bankomatowe, środki pieniężne jak również środki odurzające. Policjanci analizują zebrany materiał dowodowy i sprawdzają czy podejrzani nie mają na swoim koncie jeszcze innych tego typu przestępstw. Sprawcy decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Przypomnijmy, że za posiadanie narkotyków grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a za oszustwo nawet do lat 8.

Z kolei ząbkowiccy policjanci w miniony wtorek (12 marca) na terenie Wrocławia zatrzymali 25-letnią kobietą typowaną do popełnia oszustwa metodą „na wnuczka”. Jak wynika z akt śledztwa w lutym bieżącego roku ofiarą kobiety padła 87-letnia seniorka, która w wyniku oszustwa straciła pieniądze w kwocie 80 tysięcy złotych oraz złotą biżuterię. Jak ustalono w trakcie zatrzymania podejrzana posiadały przy sobie środki odurzające jak również psychotropowe. Okazało się, że nie było to jedyne co miała na swoim sumieniu gdyż w momencie zatrzymania poszukiwana była, aż 4 listami gończymi.

Systematyczne apele dolnośląskiej Policji i prowadzone kampanie informacyjne spowodowały, że świadomość społeczeństwa, co do metod działania oszustów jest coraz większa. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje. Nadal zdarzają się jednak sytuacje, że osoby starsze tracą czujność i dają się zwieść oszustom, którzy wykorzystują empatię i łatwowierność starszych osób oraz ich chęć pomocy swoim najbliższym. Dlatego po raz kolejny apelujemy by rozmawiać przy każdej okazji z rodzicami i dziadkami na te tematy. Uprzedzajmy fakty dostarczając informacji i jak najczęściej je powtarzając. Następny taki telefon może odebrać ktoś nam bliski, który przekaże całe swoje oszczędności oszustowi.

Sekcja Prasowa KWP Wrocław

 

Film 14_03_2024_-_Zabkowice_Slaskie.mp4

Opis filmu: Skuteczne działania wymierzone w przestępczy proceder przyniosły zamierzony efekt

Pobierz plik 14_03_2024_-_Zabkowice_Slaskie.mp4 (format mp4 - rozmiar 21.77 MB)

Pliki do pobrania

  • 102.84 KB
Powrót na górę strony