Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Z seniorami o zagrożeniach i bezpieczeństwie w cyberprzestrzeni

Data publikacji 19.03.2024

Walka Policji z przestępczością wymierzoną przede wszystkim w osoby starsze oszukiwane metodą „na policjanta” czy „na wnuczka” jest wyjątkowo żmudna. Jednak jak pokazują przypadki z ostatnich tygodni walka przynosi zamierzone efekty. W działaniach biorą udział najbardziej doświadczeni policjanci. W bardzo wielu przypadkach udaje się zapobiec przestępstwom, a także namierzyć i zatrzymać sprawców. Nieodzownym elementem walki z oszustwami jest profilaktyka. „Cyberdojrzali - bądź mądrzejszy od oszusta” – to akcja profilaktyczna Banku Pocztowego, w którą również włączyli się wałbrzyscy policjanci.

Współpraca Policji z instytucjami sektora bankowego na rzecz bezpieczeństwa w obrocie gotówkowym i bezgotówkowym jest niezwykle istotna. Oszustwa, o których niestety często możemy mówić i opisywać nie pozostają bez reakcji. Policjanci bezustannie ścigają przestępców posługujących się wieloma popularnymi metodami - „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”. Niejednokrotnie dzięki czujności i odpowiedniej reakcji pracowników banku udało się uchronić niektórych przed utratą oszczędności życia. Warto zatem działać wspólnie.
W miniony poniedziałek (18 marca) wałbrzyscy policjanci zajmujący się na co dzień prewencją kryminalną wraz z pracownikiem Banku Pocztowego przeprowadzili prelekcję w Klubie Seniora+ na Białym Kamieniu.

Licznie zgromadzonym seniorom sierż. szt. Aleksander Karkosz opowiedział o phishingu, który jest rodzajem oszustwa polegającym na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Policjant omówił również problematykę spoofingu, czyli metody polegającej na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu odbierający.

Podczas prelekcji nie zabrakło oczywiście informacji na temat klasycznych już metod, które wykorzystują oszuści, czyli metody „na wnuczka”, „na policjanta” oraz na przedstawicieli różnych innych instytucji zaufania publicznego.

Przypominamy! I ty też bądź bezpieczny w internecie. Pamiętaj o uaktualnianiu systemu komputerowego i oprogramowania, którego używasz. Nie otwieraj maili od nieznanych nadawców, a co najważniejsze zawartych w nim załączników. Pilnuj swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby te wprowadzone nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniaj je. Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętaj więc, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości swojego loginu oraz hasła.


st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony