Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stracił 63 tysiące złotych, bo uwierzył, że jego pieniądze na koncie są zagrożone. Kolejny policyjny apel. Nie daj się nabrać!

Data publikacji 21.03.2024

63 tysiące złotych stracił wczoraj 44-latek, którego zmanipulowali oszuści. Przestępcy tak poprowadzili rozmowy telefoniczne, że mieszkaniec powiatu świdnickiego uwierzył, iż jego pieniądze w banku są zagrożone, a limit kredytowy, który ma na koncie, może zostać opróżniony przez przestępców. Mężczyzna wypłacił gotówkę w banku i wpłacił pieniądze w bankomacie na tzw. konto techniczne. Dolnośląscy policjanci każdego dnia przestrzegają przed tego typu przestępstwami i apelują o ostrożność. Tego typu próba kontaktu na pewno jest oszustwem i nie należy wypłacać jakichkolwiek pieniędzy, ani na żądanie rozmówców, pobierać na telefon aplikacji, które służą do przejęcia danych z naszego urządzenia.

Metod działania oszustów jest wiele, a cel w każdym przypadku taki sam – wyłudzić pieniądze od nieświadomych obywateli. Niestety w środę przekonał się o tym 44-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego, który stracił po rozmowach z przestępcami 63 tysiące złotych. Mężczyzna odebrał połączenie od osoby, która rzekomo miała być pracownikiem banku. W rozmowie przekonywała, że pieniądze na ustawionym limicie kredytowym są zagrożone i należy szybko działać, żeby ich nie stracić. Oszust polecił wypłacić gotówkę w jednym z wałbrzyskich banków i wpłacić we wpłatomacie na inne konto. Niestety młody mężczyzna dał się nabrać. Łącznie dokonał siedemnastu wpłat gotówki na tzw. konto techniczne, które niestety było własnością przestępców. Ci następnie w bankomatach na terenie całego kraju od razu wypłacili pieniądze. Kiedy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów, poinformował o zdarzeniu policjantów, którzy prowadzą teraz czynności w tej sprawie.

Po raz kolejny przypominamy, aby nie wierzyć w podobne historie. Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że pracownik banku nigdy nie poprosi o wypłacenie gotówki lub wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe. Należy zawsze mieć świadomość, że wyświetlony numer telefonu lub nazwa banku nie są gwarancją, że rozmawiamy z prawdziwym przedstawicielem tej instytucji. W przypadku podejrzanych telefonów rozłącz się i zweryfikuj informację, samemu dzwoniąc do banku na oficjalną infolinię lub osobiście udając się do najbliższej placówki. W razie najmniejszych podejrzeń i próby przekonania, że w działania zaangażowana jest Policja, należy najpierw zakończyć połączenie i przekazać informację dzwoniąc na numer alarmowy 112. Tylko w ten sposób możemy uchronić pieniądze znajdujące się na kontach.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony