Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, cofnięte uprawnienia, był pijany, a także poszukiwany trzema listami gończymi!

Data publikacji 05.04.2024

Takiej kumulacji przestępstw policjanci już dawno nie widzieli. Zatrzymany przez funkcjonariuszy ogniwa wywiadowczego wałbrzyskiej komendy 26-letni kierujący wydmuchał blisko 2,5 promila alkoholu, miał aktywny do lutego 2026 roku zakaz kierowania pojazdami oraz cofnięte od 2023 roku uprawnienia w tym zakresie. Wałbrzyszanin dodatkowo był poszukiwany trzema listami gończymi za popełnione wcześniej przestępstwa i na 2,5 roku już teraz trafi za karty więzienia.

Świadek zauważył, że przy jednej z ulic w Boguszowie-Gorcach kompletnie pijany mężczyzna tak manewrował pojazdem, że wjechał prawym kołem do rowu i nie mógł wyjechać samochodem na drogę szutrową. Boguszowianin odebrał kierującemu kluczyki, ale sprawcy przestępstwa udało się wyrwać i ostatecznie uciekł z miejsca zdarzenia.

Poinformowani o tym fakcie policjanci ogniwa wywiadowczego wałbrzyskiej komendy już po chwili zatrzymali kompletnie pijanego mężczyznę, po tym jak ukrył się w pobliskich krzakach.

Badanie na zawartość alkoholu wykonane przez policjantów wykazało, że 26-letni mieszkaniec Wałbrzycha miał w organizmie 2,38 promila tej substancji. Ponadto wyrokiem Sądu Rejonowego w Wałbrzychu z 2023 roku posiadał aktywny do lutego 2026 roku zakaz prowadzenia pojazdów, a na podstawie decyzji wydanej w tym samym roku przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha cofnięte uprawnienia w tym zakresie.

Jakby tego było mało, mężczyzna od dłuższego czasu ukrywał się przed mundurowymi, gdyż był poszukiwany trzema listami gończymi wydanymi przez sądy w Warszawie, Kamiennej Górze i Wałbrzychu. 26-latek ma do odsiadki łącznie 2,5 roku za wcześniejszą jazdę pojazdem w stanie nietrzeźwości, kradzież pojazdu w celu jego krótkotrwałego użycia oraz kradzieże z włamaniami…

Wałbrzyszanin noc spędził w policyjnej celi, a prowadzony przez niego samochód został odholowany na parking strzeżony.

Mężczyzna został przewieziony do Aresztu Śledczego w Świdnicy, skąd trafi do wyznaczonego więzienia, gdzie spędzi najbliższe lata.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości, pomimo sądowego zakazu oraz z cofniętymi uprawnieniami grozi mu jednak dodatkowa kara pozbawienia wolności do lat 5, nawet dożywotni zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Jako że samochód nie był jego własnością, 26-latek musi się liczyć także z przepadkiem jego równowartości.

Warto podkreślić, iż właściwa reakcja mieszkańców pozwoliła najprawdopodobniej uniknąć możliwej tragedii na drodze. Dlatego przy każdej okazji przypominamy. Jeżeli widzą Państwo, że osoba chce jechać pojazdem, a wcześniej spożywała alkohol, uniemożliwimy jej to. Należy także zadzwonić do Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numer 112, które przekaże informację Policji, a dyżurny, tak jak w tym przypadku, wyśle na miejsce zdarzenia patrol. Bardzo ważny jest brak społecznego przyzwolenia na tego typu zachowania, które mogą zakończyć się tragedią na drodze.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony