Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli miejsce ujawnienia niewybuchu

W regionie województwa dolnośląskiego pozostałości po II Wojnie Światowej są nadal widoczne. Niestety nie tylko w formie pomników i miejsc pamięci, ale również w postaci groźnych niewybuchów. Na takie nietypowe znaleziska trafiają przeważnie pracownicy budowlani, rolnicy w trakcie wykonywania prac polowych, grzybiarze, czy inne osoby wykonujące prace związane z wykopami. Ważne, aby wiedzieć jak się zachować podczas znalezienia niewybuchu – należy jak najszybciej powiadomić Policję. Przypominamy, że pod żadnym pozorem nie wolno dotykać znalezionych niewybuchów, a tym bardziej ich przenosić. Kontakt z takimi przedmiotami może być śmiertelnie niebezpieczny.

Na skrzynkę e-mail dzielnicowego lubańskiej jednostki Policji wpłynęła informacja o niebezpiecznym znalezisku. Z treści otrzymanej wiadomości wynikało, że na terenie kompleksu leśnego w obrębie miejscowości Kościelnik ujawniony został przedmiot, który swoim kształtem przypomina niewybuch.

Zadysponowany niezwłocznie na miejsce patrol potwierdził, że we wskazanym w zgłoszeniu miejscu znajduje się granat moździerzowy z czasów II Wojny Światowej. Na tej podstawie mundurowi dokonali zabezpieczenia miejsca ujawnienia niewybuchu do momentu przyjazdu saperów z 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. 

W związku z tym, że coraz częściej odnajdywane są pociski różnego rodzaju oraz kalibru ostrzegamy, aby samodzielnie nie próbować przenosić tego typu znalezisk, jak najszybciej powiadomić dyżurnego, a miejsce oznaczyć do czasu przyjazdu patrolu. Nie wolno znalezionych niewybuchów podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy!

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału należy powiadomić służby dzwonić pod nr alarmowy 112.

Przypominamy również, że każda osoba przekazująca zgłoszenie powinna podać dyspozytorowi:

  • opis przedmiotu (długość, średnica),
  • dokładne miejsce i czas wykrycia,
  • dane osoby, która wykryła niewybuch i może wskazać dokładne miejsce jego położenia.

Policję należy powiadomić również o każdym wypadku powstałym w skutek działania tych przedmiotów.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Lubaniu
asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń
tel. 660 402 169

Powrót na górę strony