Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dostałeś wiadomość od dziecka z prośbą o przelew? Uważaj, to mogą być oszuści!

Data publikacji 07.04.2024

Niemal 9 tysięcy złotych straciła złotoryjanka, która uwierzyła oszustom podającym się za jej syna. Kobieta wykonała trzy przelewy i niestety dopiero po kilku dniach zorientowała się, że została oszukana. Złotoryjscy policjanci przestrzegają przed podobnymi sytuacjami i apelują o sprawdzanie otrzymywanych wiadomości.

„Cześ mamo”- od tych dwóch słów rozpoczęła się korespondencja 55-letniej złotoryjanki na popularnym komunikatorze. Kobieta otrzymała wiadomości, z których wynikało, że jej syn uszkodził telefon i potrzebuje pilnego przelewu na zakup nowego smartfona. Kobieta odpowiedziała na prośbę syna i od razu przelała na wskazane konto 4999 złotych.
 
Drugiego dnia z tego samego numeru otrzymała kolejne wiadomości z prośbą o uregulowanie niezapłaconych faktur. Wykonała przelewy, po czym dostała następną wiadomość, również z prośbą o przelew na wskazany rachunek bankowy. Tym razem nie przelała pieniędzy, ponieważ nie posiadała już środków na koncie. Kilka dni później w telefonicznej rozmowie z synem kobieta zorientowała się, że nie prosił on o żadne pieniądze, a ona sama została oszukana przez osoby podszywające się pod jej potomka. Kobieta łącznie przekazała oszustom prawie 9 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi prowadzą w tej sprawie postępowanie i jednocześnie zwracają się z apelem do mieszkańców o ostrożność. Jeśli otrzymałeś podobne wiadomości, nie działaj pochopnie. Spokojnie przeczytaj całą korespondencję, zweryfikuje informacje w innymi członkami rodziny. Jeśli nawet zepsuty telefon to prawdziwa historia twojego dziecka, nie jest to zagrożenie jego życia i zdrowia. Nie trzeba działać tu i teraz i wykonywać przelewów na kilka tysięcy złotych! Upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa. Dzięki temu możemy ochronić nasze oszczędności.

asp. szt. Monika Kaleta

Źródło: KPP w Złotoryi
asp. Dominika Kwakszys
tel. 603 765 923

Powrót na górę strony