Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Groźny wypadek na hulajnodze. Policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 09.04.2024

Na terenie gminy Zawidów doszło do groźnego wypadku drogowego. Jak ustalili pracujący na miejscu policjanci dwie małoletnie mieszkanki powiatu zgorzeleckiego jechały razem na hulajnodze elektrycznej. 15-letnia kierująca nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, straciła panowanie nad hulajnogą w wyniku czego się przewróciły. Niestety jedna z nastolatek w wyniku zdarzenia odniosła poważane obrażenia.

W minioną sobotę (6 kwietnia), po godzinie 18:00 dyżurny zgorzeleckiej komendy został powiadomiony o wypadku dwóch osób na hulajnodze elektrycznej do którego doszło na jednej z dróg w gminie Zawidów. Na miejsce zostały skierowane służby celem podjęcia czynności służbowych.

W toku prowadzonych czynności interweniujący policjanci ustalili, że 15-latka kierując hulajnogą elektryczną wraz z 14-letnią pasażerką nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych, straciła panowanie nad hulajnogą w wyniku czego się przewróciły. Niestety jedna z nastolatek w wyniku zdarzenie odniosła poważane obrażenia.

W chwili obecnej pod nadzorem prokuratora policjanci będą wyjaśniać wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg o stosowanie się do obowiązujących przepisów i zachowanie ostrożności.

Przypominamy obowiązujące przepisy związane z hulajnogą elektryczną.

Hulajnoga elektryczna: obowiązki
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:
    • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
    • zachowanie szczególnej ostrożności,
    • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Hulajnoga elektryczna: uprawnienia
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane będzie posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna: dzieci
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnoga elektryczna: zakazy
Przepisy zabraniają:
    • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
    • przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
    • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,

st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Zgorzelcu
kom. Agnieszka Goguł
tel. 606 778 294

Powrót na górę strony