Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dla zmylenia policjantów założył tablice rejestracyjne od innego pojazdu. Kierujący odpowie za przestępstwo

Data publikacji 09.04.2024

Po wykonanej naprawie na samochód osobowy nałożył tablice rejestracyjne przypisane do innego pojazdu. Tłumacząc się 44-latek twierdził, że nie chciał zwrócić na siebie uwagi innych kierowców, a przede wszystkim stróżów prawa. Niestety całe starania na nic. Od 1 października 2023 roku taki czyn traktowany jest jako przestępstwo.

Było poniedziałkowe popołudnie, po godzinie 16:00 policjanci ruchu drogowego z wałbrzyskiej grupy "Speed" zauważyli samochód osobowy jadący w kierunku ul. Beethovena w Wałbrzychu. Doświadczeni funkcjonariusze od razu zorientowali się, że na wskazanym samochodzie założone są tablice rejestracyjne pochodzące z innego pojazdu. Na tej podstawie struże prawa postanowili zatrzymać pojazd do kontroli drogowej.

W toku prowadzonych czynności 44-letni kierujący potwierdził, że po dokonaniu niezbędnej naprawy postanowił przeprowadzić jazdę testową wskazanym pojazdem, który w ogóle nie posiadał przypisanych tablic rejestracyjnych. W tym celu aby nie zwracać uwagi innych kierowców, a przede wszystkim stróżów prawa mężczyzna zdecydował tymczasowo zamontować na pojeździe tablice rejestracyjne przypisane do innego pojazdu, który w przeszłości został sprowadzony z terenu Niemiec.

Niestety całe starania na nic. Przez swoje nieodpowiedzialne zachowanie 44-latek sprawił sobie tylko problemy. W toku prowadzonych czynności policjanci sporządzili dokumentację procesową, która stanowiła podstawę do wszczęcia odrębnego postępowania karnego. Nieuniknione, że niebawem mężczyzna stanie przed sądem.

Przypominamy, że 1 października 2023 roku został zaktualizowany artykuł 306c Kodeksu karnego na podstawie, którego:

"kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego nieprzypisanej do pojazdu, na którym ją umieszczono, albo używa jako autentycznej podrobionej lub przerobionej tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Ś
wieży
tel. 604 426 995

 

Powrót na górę strony