Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Średzcy funkcjonariusze odzyskali dwa utracone pojazdy

Data publikacji 14.04.2024

Przestępstwa samochodowe to nadal proceder przynoszący przestępcom spore zyski. Na tej kategorii przestępstw zarabiają osoby biorące w nich udział, począwszy od złodzieja, po mechanika. Pomimo licznych zabezpieczeń i nowych technologii przestępcy stale znajdują skuteczne sposoby, aby ukraść samochód. Przestępczość samochodowa jest ważnym obszarem zainteresowania Policji. Dlatego stale prowadzone są intensywne czynności służbowe w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości samochodowej, w tym przeciwdziałania kradzieżom samochodów, części samochodowych oraz paliw. Efektem ostatnich działań średzkich policjantów było odzyskanie dwóch samochodów osobowych marki Kia.

Kilka dni temu dyżurny stanowiska kierowania średzkiej jednostki Policji w godzinach porannych otrzymał zgłoszenie z treści, którego wynikał, że na terenie powiatu pojawił się sygnał GPS pochodzący z utraconego pojazdu. Jak szybko ustalono zawiadomienie w sprawie kradzieży pojazdu marki Kia zostało złożone na terenie ościennej jednostki.

Na tej podstawie bez zbędnej zwłoki dyżurny zadysponował do wykonania ustaleń w tej sprawie policjantów. I tak w toku prowadzonych czynności we wskazanym w zgłoszeniu miejscu,  ustalonym na podstawie sygnału GPS, mundurowi ujawnili samochód osobowy marki Kia. Jak ustalili stróże prawa wskazany pojazd posiadał tablice rejestracyjne przypisane do innego pojazdu. Zgodnie z obowiązującą procedurą na miejscu wykonano czynności procesowe w tym dokumentację fotograficzną. Po czym pojazd został przekazany właścicielowi.

Dzięki czujności mieszkanki powiatu średzkiego drugi ze skradzionych pojazdów dość szybko został oddany właścicielowi. Ta historia również skończyła się pomyślnie.

Kobieta na jednym z portali społecznościowych zobaczyła komunikat dotyczący kradzieży pojazdu osobowego marki Kia. W treści komunikatu poszkodowany umieścił wszystkie istotne dla sprawy informację wraz z prośbą o kontakt w przypadku posiadania informacji mogących przyczynić się do ustalenia sprawcy kradzieży oraz miejsca ukrycia pojazdu. Mieszkanka powiatu średzkiego skojarzyła, że pojazd odpowiadający przedstawionemu opisowi zaparkowany jest nieopodal. Na tej podstawie niezwłocznie poinformowała o swoich przypuszczeniach najbliższą jednostkę Policji. W tym przypadku również policjanci potwierdzili, że wskazany w zgłoszeniu pojazd został skradziony. Bezpośrednio po wykonaniu czynności procesowych pojazd został przekazany właścicielowi.

Wychodząc zatem z założenia "lepiej zapobiegać niż leczyć", poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, o których każdy z właścicieli aut powinien pamiętać:
    • nie naklejaj na szybie swego samochodu naklejek informujących o rodzaju zamontowanego alarmu lub naklej naklejkę fałszywą,
    • oznakuj za pośrednictwem odpowiednich firm swój samochód, co znacznie utrudni złodziejowi jego sprzedaż bądź spowoduje. iż stanie się ona małoopłacalna oznakowanie ułatwi także identyfikację pojazdu w przypadku jego odnalezienia,
    • nie zapomnij zabrać kluczyków ze stacyjki. Włącz alarm oraz zamknąć drzwi, nawet gdy wysiadasz z samochodu tylko na chwilę. Kluczyki zabieraj zawsze ze sobą, nawet jeśli samochód stoi w garażu.
    • nigdy nie zostawiaj w pojeździe kluczyków zapasowych, dokumentów pojazdu, a zwłaszcza dowodu rejestracyjnego i rachunków ubezpieczeniowych,
    • nie zostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu przedmiotów wartościowych, bagaży mogących sprowokować przestępcę do kradzieży,
    • zamontuj dostępne na rynku specjalne śruby do kół, które są rozsądnym zabezpieczeniem przed ich kradzieżą,
    • parkuj samochód w garażu. Jeżeli go nie posiadasz, staraj się korzystać z parkingów strzeżonych bądź parkuj w miejscach dobrze oświetlonych i ruchliwych.
    • jeżeli stwierdzisz awarię alarmu swojego samochodu, zamka w drzwiach bądź zamka w garażu, której nie będziesz w stanie racjonalnie wytłumaczyć - bądź czujny - może to znaczyć, iż złodziej interesuje się Twoim autem.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Środzie Śląskiej
sierż. Izabela Jasińska
tel. 693 726 093

Powrót na górę strony