Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo na legendę - seniorka straciła 40 tysięcy złotych

Data publikacji 17.04.2024

Dostałeś telefon, że twojemu dziecku lub wnukowi coś się stało lub popełnił przestępstwo, a jedyną możliwością uniknięcia odpowiedzialności karnej jest przekazanie policjantowi pieniędzy? Uważaj możesz paść ofiarą przestępstwa! Stale oszuści szukając swoich ofiar bazują na rozpoznaniu psychologicznych wzorców zachowań ludzi. Wykorzystując pozyskaną w ten sposób wiedzę oszuści manipulują swoimi ofiarami w ten sposób, aby doprowadzić je do przekazania swoich pieniędzy. Jednym z najczęściej i najszerzej stosowanych przez przestępców zabiegów jest stworzenie poczucia zagrożenia oraz wywarcie presji czasu. Policjanci apelują o nieprzekazywanie pieniędzy osobom, które podają się za policjanta, czy prokuratora.

W miniony wtorek (16 kwietnia) do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze zgłosiła się kobieta wraz ze swoją 83-letnią mamą. Niestety w tym dniu do seniorki, na telefon stacjonarny, zadzwonił mężczyzna, który podając się za adwokata przeprowadził rozmowę. Podczas połączenia telefonicznego mężczyzna seniorkę, że jej wnuczka z chłopakiem miała wypadek i konieczne jest przekazanie mu pieniędzy aby nie trafili do więzienia. W trakcie rozmowy aby uwiarygodnić całą historię w tle słychać było przeraźliwe krzyki.

Ten zabieg socjotechniczny był wykonany po to aby rozproszyć uwagę seniorki i wymóc podjęcie szybkiej decyzji. Dodatkowo kobieta do przekazania pieniędzy była namawiana przez rzekomą córkę. Niestety seniorka, chcąc pomóc swoim bliskim, przekazała nieznanemu mężczyźnie pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych. Dopiero, po chwili kiedy skontaktowała się ze swoją prawdziwą córką, zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Apelujemy aby porozmawiać ze swoimi rodzicami oraz dziadkami. Uczulcie swoich bliskich na metody, które wykorzystują oszuści. Pozostawcie w widocznym miejscu swój numer telefonu, tak aby senior mógł w każdej chwili do Was zadzwonić i sprawdzić prawdziwość informacji. Dobrym pomysłem jest także ustalenie hasła, które będziecie znali tylko Wy i Wasi bliscy. Dzięki czemu może nastąpić szybka weryfikacja rozmówcy.

Przestępcy wykorzystują element zaskoczenia oraz gromadzące się emocje. W momencie usłyszenia tragicznych wieści, włącza się tzw. widzenie tunelowe. Nie jesteśmy w stanie zorientować się co jest prawdą, a co nie. Dlatego należy ciągle przypominać o tym, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie słuchawki.

Pamiętajcie również o tym, że bez względu na to co mówi rozmówca - policjanci, adwokaci, prokuratorzy i inni funkcjonariusze – nigdy nie będą żądali przekazania żadnej gotówki!

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Kamiennej Górze
sierż. szt. Katarzyna Trzepak-Balicka
tel. 600 228 846

Powrót na górę strony