Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przywłaszczył telefon i myślał, że sprawa przycichnie

Data publikacji 21.04.2024

Znane twierdzenie "znalezione, nie kradzione" zdecydowanie mija się z prawdą. Przywłaszczenie cudzej rzeczy jest przestępstwem. Przekonał się o tym 28-letni mężczyzna, która przywłaszczył znaleziony w sklepie telefon komórkowy, a następnie sprzedał go swojemu znajomemu. Kłodzcy policjanci skradzione mienie znaleźli w Jeleniej Górze. Teraz podejrzany za swoje zachowanie odpowie karnie.

Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu w Kłodzku. Wówczas tamtejsi policjanci zostali powiadomieni przez mieszkankę miasta o utraceniu należącego do niej telefonu komórkowego o wartości 1300 złotych. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że pozostawiła telefon będąc w sklepie na terenie miasta. Jak się zorientowała, że nie ma urządzenia zaczęła go szukać. Gdy nie odniosło to skutku, zawiadomiła Policję.

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego kłodzkiej komendy zajmujący się tą sprawą ustalili, że nieznana osoba jest w posiadaniu tego telefonu. Policjanci w wyniku podjętych czynności operacyjnych ustalili, że 28-letni mieszkaniec Kłodzka znalazł telefon w sklepie, zabrał go i po wyciągnięciu karty sprzedał znajomemu. Kryminalni namierzyli osobę, która przywłaszczyła telefon, ponadto w wyniku dalszych czynności mundurowi znaleźli również urządzenia na terenie Jeleniej Góry. Aparat był w posiadaniu innego mężczyzny, mieszkańca powiatu jeleniogórskiego.

Przywłaszczone mienie policjanci zabezpieczyli, a następnie oddali właścicielce. Natomiast 28-letni mieszkaniec Kłodzka został zatrzymany. Podczas czynności funkcjonariusze w jego mieszkaniu znaleźli kilkanaście porcji narkotyków. Po przeprowadzanych wstępnych badaniach okazało się, że  jest to amfetamina. Podejrzany 28-latek usłyszał zarzuty posiadania narkotyków oraz przywłaszczenia telefonu komórkowego. Teraz mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem, grozi mu kara pozbawiania wolności nawet do 3 lat.

Policjanci przypominają, że znalezienie przedmiotu i zatrzymanie go jest czynem niezgodnym z prawem, kwalifikowanym jako przywłaszczenie. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdą znalezioną rzecz należy oddać właścicielowi, ewentualnie przekazać ją do Biura Rzeczy Znalezionych lub do jednostki Policji. Zatrzymując znalezioną rzecz, osoba taka naraża się na odpowiedzialność karną.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Kłodzku
podinsp. Wioletta Martuszewska
tel. 606 754 529

Powrót na górę strony