Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczny powrót z majówki

Data publikacji 05.05.2024

Przed nami fala powrotów z tegorocznej majówki. Użytkownicy dróg mogą spodziewać się większej ilości policjantów na drogach. Pamiętajmy, aby dzieci przewozić w bezpiecznych fotelikach, a przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu i nie odkładać powrotów na ostatnią chwilę. Pośpiech jest złym doradcą na drodze i nie tylko. Zadbajmy wspólnie o to, aby powroty z majówki były bezpieczne. Wiele osób ten czas wykorzystywało na odpoczynek, wyjazdy i mniej lub bardziej aktywne formy relaksu. Nad bezpieczeństwem podróżujących jak co roku czuwają policjanci ruchu drogowego.

Dzisiaj spodziewamy się większego ruchu, co z kolei może przełożyć się na większą ilość zdarzeń drogowych. Dlatego też policjanci szczególną uwagę zwracać będą na trzeźwość kierujących, przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz używanie pasów bezpieczeństwa i fotelików do przewożenia najmłodszych.

Podobnie jak przed rokiem dla piratów drogowych nie ma taryfy ulgowej. Funkcjonariusze będą zatrzymywać prawo jazdy kierowcom, którzy rażąco naruszą przepisy, tym samym stworzą realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Jako użytkownicy dróg pamiętajmy o nowych przepisach związanych z ruchem pieszych. Zwróćmy również uwagę na innych, niechronionych użytkowników dróg - rowerzystów i osoby poruszające się na hulajnogach. Ładna pogoda sprzyja tego typu aktywnościom.

Pamiętajmy także o tym, że warunki na drogach mogą się bardzo szybko zmieniać. Burze i związane z nią silne opady deszczu nakładają na kierowców potrzebę wzmożonej czujności i uwagi. Nie możemy też zapominać o w pełni sprawnym pojeździe. Działające bez zarzutu wycieraczki czy układ hamulcowy to w tej sytuacji podstawa bezpiecznej jazdy.

Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:
    • przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę),
    • przed podróżą nie spożywajmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani,
    • w czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, dzieci przewoźmy w fotelikach,
    • przestrzegajmy ograniczeń prędkości, dostosujmy ją do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych,
    • pamiętajmy o zastosowaniu zasady "ograniczonego zaufania", szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.

Apelujemy do wszystkich kierowców o rozwagę za kierownicą. Bezpieczeństwo na drogach zależy w dużej mierze od tych, którzy się po nich poruszają.

st. asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • Policjanci w trakcie wykonywania kontroli drogowych
  • Policjanci w trakcie wykonywania kontroli drogowych
  • Policjanci w trakcie wykonywania kontroli drogowych
  • Policjanci w trakcie wykonywania kontroli drogowych
  • Policjanci w trakcie wykonywania kontroli drogowych
  • Policjanci w trakcie wykonywania kontroli drogowych
Powrót na górę strony