Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jeleniogórzanka straciła blisko 8 tysięcy złotych, bo myślała, że pomaga córce

Data publikacji 06.05.2024

Do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze kilka dni temu zgłosiła się jeleniogórzanka, która została oszukana przez osobę, która podszyła się pod jej córkę. Oszust skontaktował się z nią za pośrednictwem komunikatora i poprosił o przelanie gotówki na wskazane konto celem zakupu telefonu komórkowego. Kobieta przelała środki i w ten sposób straciła blisko 8 tysięcy złotych. Dolnośląscy policjanci, walcząc z tego typu przestępczością, po raz kolejny ostrzegają. Pamiętajmy. Zanim zdecydujemy się pomóc innej osobie, przekazując jej swoje środki pieniężne, potwierdźmy, że to właśnie z nią prowadzimy konwersację.

Dolnośląscy policjanci przestrzegają przed tą formą oszustwa internetowego, która jest coraz bardziej popularna. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie, proszą jej najbliższych i znajomych o podanie hasła „Blik” czy przelanie pieniędzy na zakup towaru. O tym, w jaki sposób działają oszuści, przekonała się jeleniogórzanka, która uwierzyła osobie podszywającej się pod jej córkę i przelała gotówkę w wysokości blisko 8 tysięcy złotych na wskazane konto celem zakupu telefonu komórkowego, który rzekomo się zepsuł.

Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Pamiętajmy! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych i najbliższych. Taka właśnie forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. Możemy stracić swoje oszczędności. Warto więc potwierdzić tego typu konwersację dzwoniąc do osoby, która prosi nas o pieniądze lub chociażby wysłać SMS-a na jej numer telefonu i poczekać na odpowiedź.

Przestępcy wykorzystują nieuwagę osób korzystających z komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do Internetu i włamują się na ich konta, dlatego właśnie dolnośląscy policjanci przypominają o kilku ważnych kwestiach:

  • ·        Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • ·        Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
  • ·        Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • ·        Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
  • ·        Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach wykorzystywania Internetu.
  • ·        Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
  • ·        Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
  • ·        Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony