Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mężczyzna padł ofiarą oszustwa i stracił pieniądze na fałszywą inwestycję

Data publikacji 07.05.2024

Funkcjonariusze z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze prowadzą postępowanie w sprawie oszustwa, którego ofiarą padł jeleniogórzanin. Mężczyzna chciał zainwestować pieniądze w system gazociągów, a okazało się, że stracił ponad 6 tys. zł. Policjanci ostrzegają przed próbami oszustw i zalecają szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełd internetowych czy na rynkach kryptowalut.

Kilka dni temu do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mieszkaniec miasta, który poinformował funkcjonariuszy, że w wyniku oszustwa stracił ponad 6 tysięcy złotych. Z pokrzywdzonym skontaktował się rzekomy doradca, który miał pomóc w inwestowaniu pieniędzy.

Jeleniogórzanin został poinstruowany telefonicznie, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej, a następnie otrzymał link. Miał on rzekomo otwierać konto inwestycyjne, za pomocą którego oszuści uzyskali dostęp do konta pokrzywdzonego. Część gotówki mieszkaniec Jeleniej Góry sam przelał na wskazane przez przestępców konto, a resztę oszuści przetransferowali sami. W ten sposób mężczyzna stracił ponad 6 tysięcy złotych.

Sposób działania przestępców wygląda zazwyczaj w ten sam sposób. Zamieszczają oni ogłoszenia na portalach społecznościowych, w serwisach informacyjnych, w których informują, że pomagają inwestować pieniądze i w krótkim czasie gwarantują bardzo duże zyski. Osoba zainteresowana wypełnia formularz kontaktowy i już w niedługim czasie oddzwania do niej konsultant. Wyjaśnia on na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić. Następnie potencjalna ofiara instruowana jest telefonicznie krok po kroku, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej, i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. Program pomaga oszustom oszacować możliwości finansowe rozmówcy, a co za tym idzie zachęcać do kolejnym przelewów mających na celu wzbogacenie się zainteresowanego. W rezultacie okazuje się, że pieniądze trafiają na konta przestępców.

Dolnośląscy policjanci apelują o zachowanie zdrowego rozsądku oraz ostrożności, nieklikanie w linki, które zachęcają do inwestycji i osiągnięcie w szybkim czasie dużych zysków. Funkcjonariusze przestrzegają również przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści mogą przejąć kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych do logowania w bankowości elektronicznej, danych poufnych dotyczących kart płatniczych.

Oszuści ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Związek Banków Polskich rekomenduje sprawdzenie listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach.

podkom. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony