Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustów, nie daj się nabrać! – apel Policji

Data publikacji 08.05.2024

Oszuści stale modyfikują swoje metody działania i korzystają z praktycznie każdej okazji aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewające ofiary. Podszywanie się za pracowników banku, policjantów, urzędników, rodzinę, czy znajomych to wciąż metody wykorzystywane przez oszustów. Pomimo tego, że świadomość mieszkańców Dolnego Śląska zdecydowanie poprawiła się, nadal zdarzają się przypadki, kiedy oszustom udaje się wywieść ofiary w przysłowiowe pole. Z tego powodu zawsze weryfikuj z kim rozmawiasz lub prowadzisz korespondencję. Nie ulegaj sztuczkom socjotechnicznym, które stosują oszuści.

Pomimo bardzo intensywnej pracy prewencyjnej policjantów w zakresie ostrzegania mieszkańców Dolnego Śląska przed oszustwami, jakie mogą na nich czyhać, zdarzają się niestety przypadki kiedy to wykorzystywana jest ich łatwowierność.

„26-latki chcąc pomóc koleżance podała i zaakceptowała płatność typu BLIK. Mieszkanka powiatu ząbkowickiego potwierdziła tożsamość znajomej za pomocą Instagrama, który z kolei powiązany był z kontem na Facebooku. Z całą pewnością kobieta z roztargnienia zapomniała, że aplikacje są ze sobą powiązane. Niestety ten błąd kosztował ją ponad 1000 złotych, które trafiły na konto oszustów. Osoba, pod którą podszył się przestępca, chwilę później również złożyła zawiadomienie, że ktoś złamał jej zabezpieczenia i wykorzystując jej wizerunek przesłał do znajomych prośbę i wsparcie finansowe”.

„28-letnia mieszkanka Wałbrzycha dała się złowić na fałszywą reklamę w internecie, obiecującą szybki zysk. Wałbrzyszanka na początku marca bieżącego roku zauważyła w sieci reklamę, w której znani ludzie obiecują szybkie zyski. Postanowiła wejść na wskazaną stronę internetową, która miała być platformą inwestycyjną. Kobieta zostawiła swój numer telefonu i szybko otrzymała połączenie z konsultantką, która przeprowadziła ją przez proces rejestracji. Wałbrzyszanka wykonała wymagany przelew aktywacyjny. Pieniądze miały być zainwestowane w wirtualną walutę. Z kobietą skontaktował się rzekomy doradca, który poleciał wpłacenie kolejnej większej kwoty, bo tylko w taki sposób może dużo zarobić. 28-latka nie posiadała większej gotówki dlatego zaciągnęła kredyt – w sumie trzy kredyty na łączną sumę ponad 120 tysięcy złotych. Na założonym koncie inwestycyjnym widziała, że wpłacone pieniądze przynoszą zysk. Niestety kiedy chciała wypłacić część rzekomo zarobionych pieniędzy, strona przestała działać, a po ponownym zalogowaniu jej stan konta wskazywał zero złotych”.

Zastanów się chwilę! Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności! Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnym ofertom, nie działaj pod wpływem chwili! To może być oszustwo!!! Rozmawiajmy z rodziną, znajomymi, dzielnicowym. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż stracić często oszczędności całego życia. Stosuj metodę ograniczonego zaufania.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Ząbkowicach Śląskich
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826

Źródło: KMP w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka G
łowacka-Kijek
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony