Uwierzyła, że przekazując pieniądze wyciągnie wnuka z opresji – została oszukana i straciła swoje oszczędności
Dostałeś telefon, że twojemu dziecku lub wnukowi coś się stało lub popełnił przestępstwo, a jedyną możliwością uniknięcia odpowiedzialności karnej jest przekazanie Policji lub prokuraturze pieniędzy? Uważaj możesz paść ofiarą przestępstwa! Niestety ofiara takiego przestępczego procederu stała się 76-letnia mieszkanka powiatu oławskiego.
Przestępcy szukając swoich ofiar bazują na rozpoznaniu psychologicznych wzorców zachowań ludzi. Wykorzystując pozyskaną w ten sposób wiedzę oszuści manipulują swoimi ofiarami w ten sposób, aby doprowadzić je do przekazania swoich pieniędzy. Jednym z najczęściej i najszerzej stosowanych przez przestępców wybiegów jest stworzenie poczucia zagrożenia oraz wywarcie presji czasu. W dalszym ciągu jedną z częściej wykorzystywanych metod przez przestępców jest oszustwo „na wnuczka”. Jak sama nazwa wskazuje, oszuści posługują się w niej podszyciem pod członka rodziny.
Proceder przestępców bazuje na stałym schemacie. Oszust dzwoni do swojej ofiary i czeka, aż to osoba odbierająca telefon sama wskaże imię np. wnuka, z którym myśli, że rozmawia. Następnie informuje, że np. popełnił przestępstwo, a jedyną możliwością uniknięcia przez niego odpowiedzialności karnej jest przekazanie pieniędzy. Do pokrzywdzonego przyjeżdża współpracująca z oszustem osoba, która zabiera wskazaną kwotę.
Niestety w bardzo podobny sposób została oszukana 76-letnia mieszkanka powiatu oławskiego, która w ręce oszusta przekazała swoje oszczędności w kwocie 40 tysięcy złotych.
Aby nie paść ofiarą oszustwa „na wnuczka” stosuj zasady bezpieczeństwa:
- OSZUŚCI zawsze kontaktują się telefonicznie, podszywając się pod Twoich bliskich, policjanta czy też prokuratora,
- NIE PRZEKAZUJ nikomu pieniędzy i kosztowności
- ROZŁĄCZ SIĘ!
- ZWERYFIKUJ czy Twoi bliscy potrzebują TWOICH PIENIĘDZY
- POWIADOM Policję osobiście lub pod numerem telefonu 112
asp. Aleksandra Pieprzycka
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu