Bieżące informacje

Uwaga oszustwo!!! Fałszywe inwestycje finansowe

Data publikacji 14.05.2024

Pomimo bardzo intensywnej kampanii informacyjnej dolnośląskiej Policji w zakresie ostrzegania przed oszustwami, jakie mogą na nich czyhać, zdarzają się niestety przypadki kiedy to wykorzystywana jest ich łatwowierność. Fałszywe inwestycje to jedne z częściej występujących działań oszustów, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Ten rodzaj przestępstwa polega na wykorzystaniu socjotechnik w celu nakłonienia do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W kontaktach oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, która może uśpić czujność ofiary.

Pomimo tego, że świadomość mieszkańców Dolnego Śląska zdecydowanie poprawiła się, nadal zdarzają się przypadki, kiedy oszustom udaje się osiągnąć zamierzony cel.

I tak w miniony weekend dolnośląska Policja została poinformowana o kolejnym oszustwie. Niestety tym razem oszust z konta poszkodowanego mężczyzny wyprowadził niebagatelną kwotę 333 500 zł.

Ze zgromadzonego do tej pory materiału wynika, że oszust od kwietnia do maja br., działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz z góry powziętym zamiarem, doprowadził mieszkańca Wrocławia do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. Jak ustalili śledczy, sprawca świadomie i z premedytacją wprowadził w błąd niczego nieświadomego mężczyznę, co do możliwości uzyskania zysku z inwestycji środków finansowych. W tym celu sprawca używając fałszywych danych oraz fałszywej domeny wiodącej firmy finansowej uzyskał w sumie kilkanaście wpłat z rachunku bankowego pokrzywdzonego różnych kwot. W wyniku działania sprawcy z konta bankowego poszkodowanego mężczyzny zostały wyprowadzone środki w łącznej kwocie 333 500 zł.

Co robić aby nie dać się oszukać?

  • nie ulegaj presji czasu czy wizji łatwego zarobku, który może wynikać z przekazywanych informacji, zachowaj zdrowy rozsądek i przeanalizuj sytuację;
  • pamiętaj, że NIGDY inwestycje nie są dokonywane bez Twojej zgody i wkładu finansowego – nie daj się nabrać, że ktoś wpłacił SWOJE pieniądze byś TY mógł zarobić!
  • nigdy nie instaluj tzw. zdalnego pulpitu np. AnyDesk, TeamViewer, QuickSupport czy Zoom, na prośbę „DORADCY INWESTYCYJNEGO” lub „PRACOWNIKA BANKU”. Takie oprogramowanie może umożliwiać dostęp do Twojego urządzenia i przejęcie pełnej kontroli nad nim.

W przypadku podejrzenia usiłowania popełnienia przestępstwa lub w sytuacji, gdy przestępstwo to zostało popełnione niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swój bank oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury.

st asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony