Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwa kierująca zatrzymana dzięki reakcji świadka

Zdecydowana postawa kierowcy pozwoliła zatrzymać nietrzeźwą kierującą, która w Oławie prowadził auto, mając 2 promile alkoholu w organizmie. Powiadomieni o tym zdarzeniu policjanci zatrzymali kobietę. Dość szybko policjanci ustalili, że 44-latka nie biorąc pod uwagę ilości spożytego alkoholu postanowiła nauczyć się jeździć autem. Wszystko za pełną aprobatą swojego 51-letniego partnera, właściciela pojazdu, który siedział tuż obok. Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa mężczyzny dzięki, któremu być może nie doszło do tragedii na drodze. Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego.

W minioną sobotę 11 maja, przed godz. 15:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Oławie otrzymał zgłoszenie dotyczące ujęcia nietrzeźwego kierowcy.

Na miejscu interwencji mundurowi ustalili, że mieszkaniec Oławy podróżując z rodziną zaniepokoił się sposobem jazdy osobowego fiata, którego kierujący poruszał się całą szerokością drogi, prawie wjeżdżając do przydrożnego rowu.
Mężczyzna zatrzymał się i udaremnił kierującej dalszą jazdę, ponadto w trakcie rozmowy wykorzystując jej rozkojarzenie wyciągnął kluczyki ze stacyjki.

Dość szybko okazało się, że za kierownicą osobowego fiata siedziała 44-latka, a obok niej właściciel samochodu jej 51-letni partner. Oboje znajdowali się pod wpływem alkoholu - mieli po 2 promile w organizmie.

Zatrzymana mieszkanka Oławy podała, że podczas imprezy, na której wspólnie ze swoim partnerem spożywała alkohol przypomniała sobie, że nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Nie bacząc na przeciwności losu, którym towarzyszyła spora ilość spożytego alkoholu kobieta bez zbędnej zwłoki postanowiła sprawdzić swoje siły za kierownicą osobowego fiata. Upojony alkoholem 51-latek nie widział przeszkód i z aprobatą usiadł na miejscu pasażera, z którego instruował kobietę w zakresie obsługi pojazdu jak również sposobu wykonywania manewrów na odcinku drogi publicznej.

Na uznanie i pochwałę zasługuje obywatelska postawa mężczyzny dzięki, któremu być może nie doszło do tragedii na drodze.

Pamiętajmy, że ujęcie obywatelskie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu postępowania karnego. Sprawcę można ująć zarówno na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po jego popełnieniu. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać Policji.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy, nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji o każdym niepokojącym zdarzeniu. Policjanci sprawdzą każdy sygnał!

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Oławie
asp. szt. Wioletta Polerowicz
tel. 605 316 497

 

Powrót na górę strony