Bieżące informacje

Małżeństwo seniorów z Milicza straciło blisko 300 tysięcy złotych, bo zadzwonił do nich fałszywy „wnuczek” z prośbą o pomoc

Data publikacji 21.05.2024

Blisko 300 tysięcy złotych w gotówce przekazała 76-letnia mieszkanka Milicza oszustowi działającemu wspólnie z kobietą podającą się za rzekomą policjantkę – sprawcy, wykorzystując przestępczą metodę na tak zwanego „wnuczka”, zatelefonowali do pokrzywdzonej seniorki z informacją o wypadku, jaki miał spowodować jej wnuk. Niestety seniorka pomimo licznych policyjnych apeli i ostrzeżeń o tej metodzie wyłudzania pieniędzy – które w bardzo wielu przypadkach uniemożliwiły przestępcom osiągniecie celu – uległa presji i przekazała oszczędności całego życia oszustowi. Miliccy policjanci prowadzą w tej sprawie postępowanie i ponownie informują, że nigdy pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy osobom, którzy w telefonicznych rozmowach podają się za policjantów prowadzących jakieś akcje!

W sobotni wieczór 18 maja do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu zgłosiło się małżeństwo seniorów z Milicza, informując, że zostali oszukani przez osoby podające się za rzekomych policjantów, żądających pieniędzy w związku z wypadkiem spowodowanym przez ich wnuka. 76-letnia kobieta zeznała, że zatelefonował do niej nieznany mężczyzna podający się za jej wnuczka i powiadomił, że spowodował wypadek drogowy, potrącając kobietę w ciąży. Telefonujący „wnuk” powiedział, że jest zatrzymany przez Policję, a żeby szybko pozytywnie załatwić sprawę i odzyskać wolność, należy przekazać 290 tysięcy złotych osobie, która za chwilę zjawi się po pieniądze.

Mąż wystraszonej seniorki podejrzewając, że może to być próba oszustwa szybko przyjechał do Komendy Powiatowej Policji w Miliczu dowiedzieć się, czy faktycznie doszło do jakiegoś wypadku z udziałem jego wnuka. Gdy mężczyzna dowiedział się od dyżurnego Policji, że nic takiego nie miało miejsca i doszło do próby oszustwa, natychmiast wrócił do domu. Niestety okazało się, że jego żona nie czekała na powrót męża i w tym samym czasie wręczyła nieznanemu mężczyźnie odliczoną gotówkę w kwocie 290 tysięcy złotych. Do przekazania doszło po kolejnym telefonie tym razem od kobiety, podającej się za rzekomą policjantkę, żądającej szybkiego przekazania pieniędzy, gdyż w przeciwnym przypadku „wnuk” zatrzymany w związku ze spowodowanym wypadkiem drogowym nie odzyskałby wolności. Dopiero gdy mąż seniorki wrócił do domu, okazało się, że starsze małżeństwo padło ofiarą perfidnych oszustów!

Tego samego dnia podobna sytuacja spotkała 71-letniego mieszkańca jednej z podmilickich wiosek – także do tego seniora zadzwonił nieznany mężczyzna podający się za jego wnuka, informując o spowodowaniu tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Rzekomy wnuk prosił o pomoc – rozmówca poinformował seniora o konieczności wpłacenia kilkuset tysięcy złotych „policjantom” prowadzącym postępowanie w celu uwolnienia zatrzymanego wnuka. Na szczęście próba oszustwa nie udała się i tym razem przestępcy nie wzbogacili się kosztem seniora – liczne działania profilaktyczne i informacyjne podejmowane przez policjantów w tym przypadku okazały się bardzo skuteczne.

Policjanci ponownie przypominają – seniorze jeżeli dzwoni do Ciebie osoba, podająca się za krewnego i informuje Cię, że:

 • jest w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy,
 • uczestniczył w wypadku drogowym,
 • prosi o pomoc finansową.

Rozłącz się – to może być oszust!

Jeżeli dzwoni do Ciebie rzekomy policjant czy prokurator i informuje Cię, że:

 • ktoś z osób Ci bliskich spowodował wypadek lub popełnił przestępstwo – ma problemy i potrzebne są pieniądze na kaucję

Jeżeli dzwoni osoba podająca się za pracownika banku i mówi o tym, że:

 • na Twoim koncie jest podejrzana aktywność,
 • potrzebuje Twoich danych aby zapobiec kradzieży,
 • każe zainstalować na telefonie aplikację.

Rozłącz się – to może być oszustwo!

Pamiętaj:

 • policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji,
 • policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą:

 1. Nie działaj w pośpiechu!
 2. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania – nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie, a oszuści wykorzystują łatwowierność;
 3. Nie reaguj emocjonalnie tylko sprawdź, upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny — zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim;
 4. Niezwłocznie poinformuj Policję o takiej sytuacji.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KPP w Miliczu
podinspektor Sławomir Waleński
tel. 507 135 830

Powrót na górę strony