Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny sukces wałbrzyskich policjantów w walce z przestępcami. 38-latek zatrzymany za oszustwo na wałbrzyskiej seniorce

Data publikacji 22.05.2024

Działania przeprowadzone przez kryminalnych z wałbrzyskiej komendy doprowadziły do zatrzymania w miniony czwartek na terenie Legnicy 38-letniego mieszkańca tej miejscowości. Funkcjonariusze w toku pracy operacyjnej i procesowej ustalili, że mężczyzna jest sprawcą przestępstwa na „pracownika poczty”, a przy tym również na „policjanta”, gdzie 76-letnia mieszkanka Wałbrzycha straciła 41 tysięcy złotych. To kolejny w ostatnim czasie podejrzany, który usłyszał już zarzut oszustwa. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Policjanci po raz kolejny ostrzegają, aby nie przekazywać jakiejkolwiek gotówki osobom nieznajomym, które często podają się za kurierów, policjantów, adwokatów, pracowników poczty, a nawet prokuratorów, a są po prostu oszustami.

Wałbrzyscy policjanci zaczęli pracować nad sprawą po tym, jak 26 kwietnia tego roku doszło do wyłudzenia sporej sumy pieniędzy - bo aż 41 tysięcy złotych - od 76-letniej mieszkanki Wałbrzycha. Tego dnia mieszkanka tego miasta odebrała telefon od fałszywego pracownika poczty, który poinformował ją, że listonosz nie może dostarczyć przesyłki, bo adres jest błędnie wpisany. Pokrzywdzona potwierdziła jednak swoje miejsce zamieszkania i na tym rozmowa zakończyła się.

Po chwili skonstatowała się z nią osoba podająca się za policjanta i powiedziała, że rozpracowują grupę przestępczą, który podaje się za pracowników poczty. Polecił natychmiast spakować w reklamówkę wszelką gotówkę jaką posiada w mieszkaniu i powiesić ją na klamce od drzwi. Dodał, że pieniądze będą bezpieczne na policji. W ten sposób kobieta przekazała oszustom sporą ilość gotówki. Wnikliwie przeprowadzone przez wałbrzyskich policjantów czynności operacyjne i procesowe pozwoliły na ustalenie tożsamości mężczyzny, który był „mózgiem” grupy przestępczej.

W miniony czwartek na terenie Legnicy funkcjonariusze z Wydziały Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali 38-latka, który kierował całym procederem. Mężczyzna wpadł w ręce mundurowych, kiedy kierował samochodem osobowym. Podczas dalszych czynności okazało się, że 38-latek ma orzeczony przez Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze od lutego 2022 roku zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Mundurowi ponadto ujawnili w miejscu zamieszkania 38-latka między innymi gotówkę, kilka telefonów oraz karty SIM.

17 maja br. podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu. 38-latkowi za popełnione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat 8. Na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech najbliższych miesięcy. Sprawy w takich przypadkach zazwyczaj mają charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policjanci kolejny raz ostrzegają, aby nie przekazywać żadnej gotówki osobom nieznajomym, które często podają się za kurierów, policjantów, adwokatów, a nawet prokuratorów, a są po prostu zwykłymi przestępcami.

Pamiętajmy!

  • Nie wypłacajmy gotówki, jeżeli mamy podejrzenie, że po drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści.
  • Nie wręczajmy gotówki osobom nieznajomym.
  • Tylko świadomość, w jaki sposób działają sprawcy, może nas uchronić przed utratą swoich oszczędności.
  • Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy.
  • Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112 i zastosować się do poleceń dyżurnego jednostki.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Wałbrzychu
asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek
tel. 604 426 995

Powrót na górę strony