Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwa internetowe. Czy wiesz jak się bronić?

Data publikacji 23.05.2024

Fałszywe inwestycje to jedne z częściej występujących działań oszustów, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. W kontaktach oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, która może uśpić czujność ofiary. Jednak pomimo intensywnej kampanii informacyjnej dolnośląskiej Policji zdarzają się niestety przypadki kiedy to wykorzystywana jest ich łatwowierność niedoszłych inwestorów. Wyczulamy na aktywność oszustów podszywających się pod Policję lub pracowników banku. Przestępcy stale modyfikują swoje metody oszustw. Kiedy przekonują się, że ich działania są skuteczne i mogą czerpać korzyści z tego procederu, nie ustępują i oszukują kolejne osoby.

W ostatnim czasie bardzo popularną metodą przestępców stał się tzw. spoofing. Czujność potencjalnych ofiar zostaje uśpiona w momencie, kiedy na ekranie telefonu wyświetla się nazwa znanego i popularnego banku. Obecne rozwiązania umożliwiają przestępcom podszywanie się praktycznie pod każdą osobę. Wykorzystane w tym przypadku technologie pozwalają na to, że dzwoniący może wprowadzić numer i opis, który wyświetli się jako połączenie przychodzące. Nowoczesne technologie wykorzystywane przez sprawców umożliwiają wyświetlanie na Twoim telefonie numeru Policji lub innej instytucji jako numeru dzwoniącego.

Phishing - przy tego rodzaju oszustwach sprawca posługując się ogólnie dostępnymi usługami internetowymi zmierza do wprowadzenia ofiary w błąd i wyłudzenia wrażliwych danych osobowych lub finansowych, tj. numer karty kredytowej, hasła, loginy, numery PIN. Dane, które pozwalają przejąć posiadane pieniądze lub przejąć wirtualną tożsamość, co pośrednio może prowadzić też do utraty pieniędzy, a także może narazić ofiarę na utratę dobrego imienia. Aby zmylić odbiorców, wykorzystują logo organizacji, instytucji czy podmiotu oraz imitują styl i szatę graficzną jej korespondencji. Wiadomość zwykle sugeruje użytkownikowi, aby kliknął odsyłacz w celu wprowadzenia swoich informacji osobistych.

Przypominamy!!!

Osoba, która stała się ofiarą oszustwa ma prawo złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w jednostce Policji lub w prokuraturze.  Ze względu na możliwość utraty lub zniszczenia danych informatycznych zawiadomienie o popełnieniu tego typu przestępstwa, należy złożyć możliwie w jak najkrótszym czasie od momentu jego popełnienia. Zwiększa to szanse na zabezpieczenie kompletnego materiału dowodowego i ustalenie sprawcy.

st asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

 

 

Powrót na górę strony