Bieżące informacje

Przywłaszczył saszetkę, którą chwilę wcześniej zgubił turysta

Data publikacji 23.05.2024

Jeleniogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o przywłaszczenie mienia. Do zdarzenia doszło w Jeleniej Górze. Turysta, który szedł ulicą zgubił saszetkę wraz z telefonem, dokumentami, kartami płatniczymi i pieniędzmi. Policjanci ustalili, że nadarzającą się okazję wykorzystał 55-latek. Teraz za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem, a grozić mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze ustalili, a następnie zatrzymali 55-letniego mężczyznę podejrzanego o przywłaszczenie mienia.

Jak ustalili funkcjonariusze, do zdarzenia doszło w miniony piątek (17 maja) na Placu Piastowskim w Jeleniej Górze. Mężczyzna zabrał saszetkę, którą przez nieuwagę zgubił mieszkaniec powiatu wrocławskiego, który w celach turystycznych odwiedził Jelenią Górę. Łupem sprawcy padła gotówka, dokumenty, telefon oraz karty płatnicze. Poniesione straty pokrzywdzony oszacował na łączną kwotę 3200 złotych.

Funkcjonariusze powiadomieni o zdarzeniu na podstawie uzyskanych w tej sprawie informacji, a także po analizie nagrań z kamer monitoringu wytypowali, a następnie zatrzymali 55-letniego jeleniogórzanina podejrzewanego o popełnienie tego czynu. Mundurowi w trakcie prowadzonych czynności, w jego mieszkaniu odnaleźli część przywłaszczonego mienia.

Teraz mężczyzna za przestępstwo, którego się dopuścił odpowie przed sądem, a grozić  mu może nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przypomina, że karalne jest zabranie dla siebie znalezionej, cudzej rzeczy.

Każdy kto znalazł cudzą rzecz jest zobowiązany w ciągu dwóch tygodni od dnia jej znalezienia do zawiadomienia o tym fakcie na przykład Policji lub w inny możliwy sposób poszukać jej posiadacza. Znalazca może uwolnić się od odpowiedzialności za przedmiotowe zachowanie pomimo nie zawiadamiania Policji lub stosownego organu, jeśli podjął stosowne kroki w celu poszukiwania właściciela rzeczy.  Można na przykład zamieścić ogłoszenie w internecie, prasie lub umieścić  własne ogłoszenie w miejscach publicznych, których charakter na to pozwalają (tablice w parkach, słupy ogłoszeniowe itp.).

Pamiętaj: Nie zwracając znalezionej rzeczy dokonujemy przywłaszczenia. Jeżeli wartość tej rzeczy nie przekracza 800 zł, popełniania się wykroczenie. W sytuacji gdy jej wartości przekracza kwotę 800 zł, grozi odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa.

Wykroczenie to może być popełnione zarówno w sposób umyślny, jak i nieumyślny. Jest to tak zwane wykroczenie formalne z zaniechania, ponieważ istotą tego czynu jest zaniechanie stosownej reakcji.


st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony