Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne próby oszustwa „na policjanta” na terenie Legnicy. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 05.06.2024

Tylko w przeciągu dwóch dni legniccy policjanci otrzymali zgłoszenia o kilkunastu próbach oszustwa. Oszuści metodą „na policjanta” próbowali wyłudzić oszczędności swoich ofiar. Dzięki czujności legniczan i szerokim akcjom profilaktycznym prowadzonym przez dolnośląskich policjantów, większość z tych osób nie dała się oszukać. Niestety jeden z mężczyzn padł ofiarą przestępców i stracił 68 tys. zł. Apelujemy o czujność! Pod żadnym pozorem nie wypłacajcie swoich oszczędności i nie przekazujcie ich osobom podającym się za policjantów.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy otrzymali kilkanaście zgłoszeń o próbach oszustwa w ciągu ostatnich dwóch dni. Tym razem oszuści na cel wzięli głównie mieszkańców miasta. Dzwoniący najpierw podają się za pracownika poczty i informują, że mają dostarczyć przesyłkę, na której brakuje adresu. W ten sposób uzyskują informacje o dokładnym miejscu zamieszkania ofiary. Następnego dzień dzwonią, podając się za policjanta CBŚP, informują o rzekomej akcji ukierunkowanej na rozbicie gangu oszustów. Mówią swojej ofierze, że została wyznaczona do udziału w policyjnej akcji. Polecają, aby wypłaciła swoje oszczędności i wyznaczają miejsce, w którym ma pozostawić gotówkę. To ma być tak zwana zasadzka na przestępców. Informują też, że zgromadzone na koncie bankowym pieniądze mogą być fałszywe.

Dzięki szeroko zakrojonej akcji profilaktycznej legnickiej Policji, a także czujności i posiadanej wiedzy o tego typu przestępstwach, większość z tych osób nie dała się oszukać i o całym zdarzeniu poinformowała policję. W jednym z tych przypadków ogromne słowa uznania za wzorową postawę należą się czujnej sąsiadce jednej z obranych na cel ofiar. Gdy kobieta rozmawiała z oszustami, nie słuchała swojej koleżanki, która mówiła jej, że to może być oszustwo. Udała się do banku, celem wybrania swoich oszczędności. W tym czasie sąsiadka powiadomiła legnicką policję. Policjanci nawiązali kontakt z bankiem, który zablokował możliwość wykonania operacji na koncie poprzez aplikację. Bardzo dobra współpraca z placówkami bankowymi i zaangażowanie pracowników banku, już nie raz uchroniło ludzi przed utratą swoich pieniędzy. Na szczęście kobieta, która była już w placówce, gdy usłyszała, że ma wybrać wszystkie swoje oszczędności, sama zrozumiała, że to są oszuści i zakończyła połączenie telefoniczne.

Niestety, przestępcom udało się oszukać jednego legniczanina. Mężczyzna wypłacił swoje oszczędności i pozostawił w umówionym miejscu. Tym samym stracił 68 tys. zł.

Policjanci nieustannie apelują o czujność i rozwagę. Pod żadnym pozorem nie należy wypłacać swoich oszczędności na zlecenie telefonicznego rozmówcy a także przekazywać swoich oszczędności osobom podającym się za policjantów. Policja nie informuje o prowadzonych akcjach telefonicznie i nie prosi o wypłacenie z konta, bądź przelanie na inne konto swoich oszczędności! Nie prosi również o kody BLIK!

Zwracamy się również z prośbą, aby rozmawiać z sąsiadami i znajomymi o tego typu oszustwach. Żeby przestrzegać ich i informować, że również mogą stać się celem przestępców. Ostrzegajmy swoich rodziców i dziadków! Gdy dzwoni osoba podająca się za policjanta, która mówi o prowadzonej akcji i prosi o wypłacenie gotówki - niezwłocznie informujmy Policję dzwoniąc na numer alarmowy 112, po wcześniejszym rozłączeniu rozmowy.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Legnicy
mł. asp. Anna Tersa
tel. 504 798 649

Powrót na górę strony