Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

O bezpieczeństwie z seniorami – wykład dla słuchaczy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu nadkom. dr Paweł Zalewski spotkał się na terenie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z seniorami w celu podniesienia świadomości, a tym samym zwiększenia ich poczucia odpowiedzialności, za podejmowanie działań na rzecz zapobiegania i zwalczania przestępstw.

Policjant w ubiegłym tygodniu spotkał się z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Mając na uwadze liczne oszustwa popełniane na osobach starszych, nadkom. dr Paweł Zalewski omówił te najczęściej popełniane w stosunku do starszych osób. Przypomniał seniorom o przestępstwach na tak zwaną legendę m. in. na wnuczka, policjanta, prokuratora, amerykańskiego żołnierz/lekarza, pracownika banku, nawet na inwestycje.

Pamiętajmy, że „legendy” oszustów mogą być różne, ale cel jest jeden: KRADZIEŻ NASZYCH PIENIĘDZY! Omówione kwestie są bardzo ważne, ponieważ wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy sprawcy wykorzystują naiwność i łatwowierność osób starszych. Te z dobrego serca przekazują bezwiednie oszczędności swojego życia.

Z uwagi na zbliżający się okres wakacyjnych urlopów i wyjazdów oraz możliwy wzrost liczby kradzieży z włamaniem funkcjonariusz przypomniał o podstawowych zasadach bezpieczeństwa zmniejszających ryzyko włamania m.in.:

  • umówienia się z zaufaną osobą, która podczas nieobecności właściciela mogłaby zaopiekować się mieszkaniem;
  • poproszenia zaufanej osoby, aby wyjmowała korespondencję ze skrzynki pocztowej,
  • rozważenia zdeponowania w bezpiecznym miejscu posiadanej gotówki, kosztowności i innych wartościowych przedmiotów,
  • niepublikowania na bieżąco w mediach społecznościowych zdjęć z wakacji. Stanowi to informację dla złodzieja, że ma wolne pole do działania.

Wyjeżdżając należy bezwzględnie zamknąć drzwi i okna oraz aktywować alarm, jeśli ktoś go posiada w mieszkaniu.

Spotkanie z seniorami spotkało się z bardzo miłym przyjęciem. Uczestnicy byli bardzo zainteresowani tematem. Takiego typu akcje są bardzo potrzebne, gdyż nie wszyscy mają z kim porozmawiać, nie każdy korzysta sprawnie z internetu i od siebie nawzajem, z własnych doświadczeń można nauczyć się jak najwięcej.

Sekcja Prasowa KWP Wrocławiu
Źródło: Wydział Prewencji KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony