Bieżące informacje

Wypoczynek nad wodą jest bardzo przyjemny, szczególnie w upalne dni. Co zrobić, aby był bezpieczny?

Data publikacji 16.06.2024

Już za kilka dni wakacje, które dla większości z nas będą czasem radości, odpoczynku, spędzania wspólnych chwil z najbliższymi i wytchnienia od codziennych obowiązków. Wprawdzie pogoda jeszcze jest zmienna, ale przed nami dni, w których temperatura może oscylować w granicach 30 stopni, dlatego też wiele osób zdecyduje się na wypoczynek nad wodą. Jest to bardzo przyjemna forma spędzania czasu, jednak nie bez zagrożeń. O czym zatem powinniśmy pamiętać, wybierając się nad jezioro, czy odwiedzając kąpielisko? W jaki sposób możemy uchronić się przed niebezpieczeństwem? Oto kilka rad od dolnośląskich policjantów…

Przede wszystkim, korzystajmy z kąpieli wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych i to najlepiej na strzeżonych kąpieliskach. Zwracajmy uwagę na znaki ustawione przy wejściu do wody oraz stosujmy się do poleceń ratowników.

Nigdy nie nadużywajmy alkoholu! Powoduje on złudne poczucie odwagi, co jak pokazują różne przykłady z lat ubiegłych, może doprowadzić do tragedii. Dbajmy jednak o odpowiednią ilość napojów chłodzących, tyle że bezalkoholowych.

Zabawa w wodzie jest bardzo przyjemna, szczególnie w bardzo upalne dni, ale nigdy nie wolno wchodzić rozgrzanym do wody. Stopniowo zanurzajmy się i cieszmy jej chłodem, przyzwyczajając jednocześnie nasze ciało do jej temperatury, aby nie doznać szoku termicznego.
Pamiętajmy o odpowiednich nakryciach głowy zarówno dla siebie, jak też dla będących pod naszą opieką dzieci. Kilka godzin spędzonych pod bezchmurnym niebem może doprowadzić nawet do udaru oraz do bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.

Nigdy, pod żadnym pozorem nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych! Skoki „na główkę” bardzo często kończą się kalectwem, a w najgorszych przypadkach nawet śmiercią. Nie wiadomo przecież, jak ukształtowane jest dno i jaka jest głębokość wody w danym miejscu. Nawet jeśli znamy dany akwen od lat, jego dno może się w ciągu kilku dni diametralnie zmienić, szczególnie w przypadku zbiorników naturalnych.

Korzystajmy z dobrej jakości sprzętu do pływania, szczególnie wtedy, gdy decydujmy się nurkować. To bardzo ciekawe, móc podziwiać podwodny świat, ale nie możemy przy tym zapominać o podstawach, które poznajemy na kursie płetwonurków.

Pilnujmy nasze dzieci pomimo założonych na ich ręce rękawów do pływania, czy tzw. dmuchanych kół. Obecność ratowników, nie zwalnia nas z odpowiedzialności za dziecko. Rozmawiajmy wcześniej z naszymi pociechami i uświadamiajmy im, w jaki sposób bezpiecznie bawić się w wodzie. Tłumaczmy przede wszystkim, że nie wolno bawić się w podtapianie innych osób. To wbrew pozorom, skrajnie niebezpieczne.

Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich, bo mogły się one zmienić. Nie odpływajmy wiec zbyt daleko od brzegu, aby w sytuacji zagrożenia móc spokojnie zawrócić. Warto korzystać też z bojki na szelkach.

Zwracajmy też uwagę na warunki atmosferyczne, a szczególnie wtedy, kiedy planujemy pływać na otwartych akwenach. Żaglówki potrafi przecież wywrócić silny wiatr, a gdy zdecydujemy się pływać we mgle, możemy zderzyć się z inną łodzią.

Nie wchodźmy też do wody po zmroku. Noc nie jest najlepszym momentem na pływanie ze względów bezpieczeństwa, a udzielnie pomocy osobie potrzebującej, gdy nie widać gdzie ona się znajduje – staje się wręcz niemożliwe.

Policjanci zwracają także uwagę na to, aby nie pozostawiać podczas kąpieli cennych przedmiotów bez  nadzoru na kocu, czy też leżaku, bo możemy stać się ofiarą przestępstwa. Zwróćmy także uwagę na wypoczywające obok osoby, bo może przydarzyć się sytuacja, że one też mogą potrzebować naszej pomocy.

W przypadkach zagrożenia zawsze należy niezwłocznie zgłaszać ten fakt służbom, najlepiej dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętaj, że Twój wykonany w odpowiednim czasie jeden telefon, może uratować komuś życie.

Mundurowi życzą spokojnego i bezpiecznego wypoczynku!!!

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Film film

Opis filmu: Film

Pobierz plik film (format mp4 - rozmiar 44.41 MB)

Powrót na górę strony