Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mieszkanka powiatu karkonoskiego ofiarą oszustwa. Straciła 75 tysięcy złotych na fałszywej inwestycji w kryptowaluty

Data publikacji 18.06.2024

Dolnośląscy policjanci ostrzegają przed próbami oszustw i zalecają szczególną ostrożność przy inwestowaniu za pośrednictwem giełdy internetowej, na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji różnych firm. O działaniu oszustów przekonała się mieszkanka powiatu karkonoskiego, która chciała zainwestować w kryptowaluty, a straciła w ten sposób 75 tysięcy złotych.

17 czerwca br. do Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie zgłosiła się mieszkanka powiatu karkonoskiego, która padła ofiarą oszustwa, w wyniku którego straciła 75 tysięcy złotych.

Kobieta na jednym z portali społecznościowych znalazła ogłoszenie o możliwości uzyskania dużych zysków z inwestycji w kryptowaluty. Skuszona obietnicą szybkich i wysokich zysków, wypełniła formularz, w którym podała swoje dane osobowe. Następnie, na komunikatorze, skontaktował się z nią mężczyzna podający się za pracownika platformy inwestycyjnej, nakłaniając ją do przelania łącznie 75 tysięcy złotych na konto, do którego nie miała dostępu.

W wyniku tych działań kobieta nie tylko nie zarobiła obiecywanych pieniędzy, ale straciła 75 tysięcy złotych.

Oszuści działają podobnie – zamieszczają w Internecie informację o pomocy przy inwestowaniu środków pieniężnych, jednocześnie zapewniając duże zyski w krótkim czasie. Osoba zainteresowana wypełnia formularz kontaktowy i już w niedługim czasie oddzwania do niej konsultant.

Rozmówca wyjaśnia, na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić, następnie osoba instruowana jest telefonicznie krok po kroku, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze.

Policja apeluje o ostrożność przy inwestycjach, które w krótkim czasie gwarantują duże zyski. W związku z tą sprawą przedstawiamy kilka ważnych ostrzeżeń:

  1. Uważaj na zbyt piękne obietnice: Jeśli oferta inwestycyjna wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, prawdopodobnie jest to oszustwo. Wysokie zyski w krótkim czasie są rzadko spotykane i zazwyczaj wiążą się z dużym ryzykiem.
  2. Sprawdzaj wiarygodność platformy inwestycyjnej: Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek inwestycji, dokładnie sprawdź platformę i jej pracowników. Szukaj opinii i recenzji w niezależnych źródłach.
  3. Nie podawaj danych osobowych: Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, numerów kont bankowych ani innych poufnych informacji osobom, których tożsamości nie jesteś pewien.
  4. Nie ufaj nieznajomym kontaktującym się przez komunikatory: Oszuści często wykorzystują komunikatory internetowe, aby zyskać zaufanie ofiar. Bądź ostrożny i nie ufaj osobom kontaktującym się z Tobą w ten sposób.
  5. Skonsultuj się z ekspertami: Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej skonsultuj się z licencjonowanym doradcą finansowym. Profesjonalna porada może uchronić Cię przed poważnymi stratami.
  6. Zgłaszaj podejrzane aktywności: Jeśli masz podejrzenia, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast zgłoś to na Policję.

Mieszkańcy powiatu karkonoskiego, jak i całego kraju, powinni być szczególnie czujni i świadomi potencjalnych zagrożeń związanych z inwestycjami online. Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie i zachęca wszystkich do zachowania ostrożności i zdrowego rozsądku w kontaktach z nieznajomymi osobami oferującymi szybki zysk.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony