Bieżące informacje

Zawsze gotowi, aby neutralizować najpoważniejsze zagrożenia. Zobacz, jak wygląda ich typowy dzień „w pracy”

Data publikacji 19.06.2024

Gdy prowadzą działania bojowe, zatrzymują najgroźniejszych przestępców, neutralizują najpoważniejsze zagrożenia i są wszędzie tam, gdzie wymagane są ich specjalistyczne umiejętności oraz doskonałe wyszkolenie. W sytuacji pojawienia się nagłego zagrożenia dla życia wielu osób, są w stanie w krótkim czasie osiągnąć gotowość bojową i przemieścić się w dowolny rejon Dolnego Śląska, aby przywrócić ład i porządek. Mowa o funkcjonariuszach elitarnej policyjnej jednostki, jaką jest Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji we Wrocławiu. Zobacz, jak wygląda ich typowy dzień w „pracy” i zostań jednym z nich!

W strukturach dolnośląskiej komendy wojewódzkiej funkcjonuje elitarna jednostka, która w  swoich szeregach ma najlepiej wyszkolonych i wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt funkcjonariuszy. Mowa o Samodzielnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji we Wrocławiu, którego operatorzy o każdej porze dnia i nocy są gotowi do realizacji najtrudniejszych zadań, często wymagających od nich wysoce specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności.

Aby móc działać na najwyższym poziomie, wrocławscy specjalsi nieustannie szkolą się, podnosząc swoje kwalifikacje w najróżniejszych obszarach. Swoje umiejętności doskonalą pod okiem specjalistów w danej dziedzinie, aby mieć pewność, że w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ludzkiego będą w stanie skutecznie, szybko oraz kompleksowo zareagować. Gdy zostają wezwani do działań, są w stanie w krótkim czasie osiągnąć gotowość bojową i przemieścić się w dowolny rejon Dolnego Śląska, aby zneutralizować zagrożenie.

Zobacz, jak wygląda typowy dzień „w pracy” wrocławskich kontrterrorystów i zostań jednym z nich!

Istnieje bowiem możliwość wstąpienia w szeregi SPKP we Wrocławiu nawet prosto z cywila! Po pomyślnym zakończeniu procesu rekrutacji i ukończeniu kursu podstawowego, możesz rozpocząć służbę we wrocławskim pododdziale kontrterrorystycznym.

Jak przebiega proces rekrutacji?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 stycznia 2022 roku, w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, rekrutacja do CPKP "BOA" oraz Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji może być prowadzona bezpośrednio do tych jednostek, a nie poprzez nabory do ogólnej puli kadrowej formacji. Po złożeniu wymaganych dokumentów najpierw trzeba przejść test wiedzy. Później na kandydata czekają testy sprawności fizycznej i test psychologiczny, z uwzględnieniem wymagań dotyczących pełnienia służby kontrterrorystycznej.

Jakie cechy powinien mieć kandydat?

Służba w jednostkach kontrterrorystycznych wymaga od funkcjonariuszy sprawności fizycznej na wysokim poziomie, a także dużej dozy odporności na stres. Policyjni specjalsi muszą świetnie współdziałać w zespole, szybko analizować dynamicznie zmieniającą się sytuację i na tej podstawie podejmować trafne decyzje. Od ich indywidualnych cech, poziomu wyszkolenia i sposobu prowadzonych działań, zależy bowiem życie i zdrowie zespołu bojowego oraz niejednokrotnie wielu innych osób.

Co, gdy przyszyły kontrterrorysta zaliczy już test sprawności i przejdzie rozmowę kwalifikacyjną?

Kandydaci są wtedy kierowani na badania lekarskie i będą musieli jeszcze przystąpić do testu psychologicznego, gdyż tylko najlepsi z najlepszych mają szansę spełnić swoje marzenia o służbie w tej formacji.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Poza podstawowymi warunkami, które musi spełniać każdy kandydat ubiegający się do służby w Policji, w przypadku kontrterrorystów ważne są także specjalistyczne umiejętności. Ich posiadanie może zdecydować o tym, czy pozytywnie przejdziesz proces rekrutacji. Kandydaci mogą liczyć na szczególne preferencje z tytułu wykształcenia i umiejętności. Dodatkowe punkty przy rekrutacji otrzymasz, jeśli jesteś np.: ratownikiem medycznym, wodnym lub górskim, pielęgniarką, posiadasz uprawnienia do wykonywania prac podwodnych, prowadzenia jachtów żaglowych lub łodzi motorowych. Cenne będą także uprawnienia instruktora sportów walki (np. zapasy, judo, karate, boks), strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych.

Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji we Wrocławiu w swoich szeregach skupia specjalistów najwyższej klasy, doskonale wyszkolonych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i zawsze gotowych do działania. Ty też możesz teraz do nich dołączyć...

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony