Bieżące informacje

Nie klikaj w podejrzane linki i nie podawaj kodów Blik. Możesz w ten sposób stracić pieniądze. Dolnośląscy policjanci ostrzegają przed oszustami

Data publikacji 21.06.2024

18 czerwca br. do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mieszkaniec powiatu karkonoskiego, który powiadomił o oszustwie, którego padł ofiarą. Pokrzywdzony sprzedawał na jednym z portali internetowych towar. Na jego zakup znalazł się kupiec, który w wiadomości elektronicznej przesłał link przekierowujący do bankowości celem otrzymania należności. Pokrzywdzony postąpił zgodnie z otrzymaną instrukcją, wygenerował kody Blik i w ten sposób z jego konta zniknęło blisko 15 tysięcy złotych. Policjanci apelują o ostrożność podczas realizacji transakcji online - nie klikajmy nieznanych linków zwłaszcza gdy przekierowują nas do bankowości elektronicznej, gdzie wymagane jest podanie danych do logowania.

Pokrzywdzony, który zgłosił się do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze, korzystał z portalu internetowego, za pośrednictwem którego wystawił na sprzedaż towar, po czym otrzymał informację, że ktoś jest zainteresowany jego zakupem. W odebranej wiadomości mailowej był link do strony bankowości elektronicznej.

Kliknięcie linku było konieczne w celu potwierdzenia przez zgłaszającego transakcji sprzedaży, ale jednocześnie też blokowało dostęp do konta. Po wykonaniu tych poleceń z pokrzywdzonym skontaktował się mężczyzna, podający się za konsultanta portalu sprzedażowego. Bardzo łatwo uzyskał od niego kody Blik oraz dane karty płatniczej. W ten sposób z jego konta zniknęło blisko 15 tysięcy złotych. Kiedy mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa, powiadomił o wszystkim Policję.

Jeleniogórscy policjanci  prowadzą czynności w tej sprawie i jednocześnie apelują o ostrożność w transakcjach online.

Pamiętaj!  Bank NIGDY nie wysyła maili bądź SMS-ów z prośbą o kliknięcie podanego linku do bankowości internetowej czy systemu płatności. Nie prosi o podawanie kodów BLIK.

Przestrzegamy – jeśli otrzymaliśmy od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK - zadzwońmy do tej osoby i potwierdźmy jej prośbę. Pomoże to nam uniknąć nieprzyjemności. Pamiętajmy o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać ich na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Jeleniej Górze
podinsp. Edyta Bagrowska
tel. 604 580 490

Powrót na górę strony