Jubileuszowe kilometry na rzecz ochrony praw człowieka
W 2024 roku przypada jubileusz 20-lecia systemu ochrony praw człowieka w Policji. Przez ostatnie dwie dekady (od grudnia 2004) sieć pełnomocników i ich zadania ewoluowały, rozwijały się, odpowiadając na bieżące potrzeby środowiska i społeczeństwa. Głównym zadaniem Pełnomocników jest propagowanie praw człowieka i dbanie o przestrzeganie standardów ich ochrony w jednostkach Policji, a także bieżące monitorowanie działań policjantów pod kątem respektowania w swoich działaniach godności ludzkiej i przestrzegania praw człowieka oraz proponowanie rozwiązań mających na celu utrzymanie wysokich standardów w tym zakresie.
Obecnie, na poziomie centralnym funkcjonuje Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Prawa Człowieka, który jednocześnie kieruje Zespołem ds. Ochrony Praw Człowieka w Gabinecie KGP.
Natomiast w terenie swoje zadania wykonują tzw. pełnomocnicy terenowi umiejscowieni na poziomie KWP/KSP, w Centralnym Biurze Śledczym Policji, Biurze Spraw Wewnętrznych Policji, Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji BOA, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości, Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji oraz w szkołach policyjnych. Pełnomocnikiem Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka jest od 2021 roku nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak, który pełni służbę w Zespole ds. Ochrony Praw Człowieka wraz z st.asp. Bartoszem Wanotem.
Przez ten jubileuszowy rok Pełnomocnicy skupiają się między innymi na działaniach na rzecz wzmacniania cech podmiotowych interwencji policyjnych, zatem na aspektach godnościowych. W planach jest wypracowanie założeń do powstania Policyjnej Platformy Ochrony Praw Człowieka, jako formuły „okrągłego stołu” z organizacjami i środowiskami społecznymi, nastawionymi na mniej formalny dialog z Policją.
Jednym z trudniejszych wyzwań będzie wypracowanie formuły seminarium eksperckiego na temat neutralności politycznej policjantów i pracowników Policji. Jednym z obszarów eksploracji jest również prawno-społeczny wymiar sportu. Pomaga on kultywować tożsamość narodową, wzmacnia solidarność międzyludzką, a także odgrywa dużą rolę w zwalczaniu dyskryminacji.
Dlatego też by uczcić 20-letnie funkcjonowanie sieci Pełnomocników aktywni sportowo policjanci z liderem insp. Krzysztofem Łaszkiewiczem - Pełnomocnikiem Komendanta Głównego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka wzięli udział w challengu "20 lat systemu Ochrony Człowieka w Policji". Wyzwanie polegało na pokonaniu 20 000 kilometrów. Ich zdobywanie ukierunkowane było na wywołanie wzrostu świadomości na temat roli praw człowieka w służbie w Policji. Wyzwanie rozpoczęto 8 kwietnia br., a jego zakończenie zaplanowano na koniec września. Okazało się, że aktywność policyjnej sieci jest tak duża, że challenge zakończono 84 dni przed zaplanowanym terminem.
Warto podkreślić, że do puli kilometrów swój wkład dodali również dolnośląscy policjanci i policjantki z Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Nie tak dawno policjantka z KWP we Wrocławiu Sylwia Szpocińska swoje kilometry pokonała podczas Triathlonu w Suszu na dystansie 1/2 Ironmana zdobywając na mecie 1. miejsce wśród policjantek, a Marlena Bajsarowicz z KMP we Wrocławiu 41,5 km pokonała podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego Krynica-Zdrój 2024 zdobywając tam 3.miejsce. Z kolei podinsp. Szymon Fiedorow i podinsp. Marcin Klimczak z KWP we Wrocławia swoje kilometry kręcą pokonując rowerem trasę wzdłuż Bałtyku. Na policyjnych pasjonatów sportu na Dolnym Śląsku czekają kolejne wyzwania. Jednym z nich jest organizacja Igrzysk IPAGAMES2026 podczas których wystąpią policjanci i policjantki z różnych krajów świata.
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu
Źródło: Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka