Bieżące informacje

Kierowca busa z promilami

Data publikacji 07.07.2024

Policjanci z Kłodzka w trakcie działań kontrolno-prewencyjnych pn. „Alkohol i narkotyki” zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem typu bus. W pojeździe znajdowali się pasażerowie. Doświadczeni policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierującego. Niestety urządzenie wykazało ponad 0.3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. W toku prowadzonych czynności Mercedes został scholowany na parking strzeżony. Natomiast 64-latek niebawem odpowie przed sądem. Niestety pomimo licznych apeli policyjnych nie brakuje osób, które wsiadają za kierownicę pojazdu będąc pod wpływem alkoholu.

Wczoraj 6 lipca, funkcjonariusze ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku od wczesnych godzin porannych prowadzili wzmożone działania kontrolno-prewencyjne pn. „Alkohol i narkotyki”. Akcja ukierunkowana była na wyeliminowanie z ruchu drogowego kierujących, którzy wsiedli za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.

Niestety pomimo licznych apeli policyjnych nie brakuje osób, które wsiadają za kierownicę swojego pojazdu będąc pod wpływem alkoholu. Kierowanie pojazdem zarówno w stanie po spożyciu, jak również w stanie nietrzeźwości jest ogromnym zagrożeniem dla wszystkich użytkowników dróg i na takie zachowania ze strony dolnośląskiej Policji nie ma przyzwolenia!

W trakcie prowadzonych czynności około godziny 7:00 w Kłodzku przy ulicy Wyspiańskiego policjanci zatrzymali do kontroli drogowej busa marki Mercedes.

W trakcie rozmowy kierowca potwierdził, że jedzie od strony Stronia Śląskiego i na wskazanej trasie przewozi dwóch pasażerów. Rutynowa kontrola nie wykazała usterek technicznych busa dając tym samym podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jednak uwagę doświadczonych policjantów ruchu drogowego przykuło zachowanie kierowcy, który był wyraźnie zdenerwowany przeprowadzaną kontrolą drogową. Na tej podstawie mundurowi przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierującego. Niestety okazało się, że 64-latek poruszał się po drodze publicznej w stanie po użyciu alkoholu gdyż urządzenie pomiarowe wykazało zawartość ponad 0.3 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

W toku prowadzonych czynności Mercedes został scholowany na parking strzeżony. Natomiast kierujący niebawem odpowie przed sądem.

Przypominamy, że prowadzenie pojazdu (szczególnie komunikacji zbiorowej) wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej oraz sprawności psychomotorycznej. U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego.
Pamiętaj:
    • jeżeli planujesz prowadzenie pojazdu nie spożywaj alkoholu lub podobnie działającego środka;
    • jeżeli masz wątpliwości, co do swojego stanu trzeźwości – wykonaj badanie. Takie badanie można wykonać m. in. w większości jednostek Policji;
    • odmawiaj jazdy z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – uniemożliwij mu dalszą jazdę, wezwij Policję.

Zespół Prasowy KWP Wrocław

Powrót na górę strony