Bieżące informacje

Oszukany podczas zakupu opału przez internet

Data publikacji 09.07.2024

Przestępcy stosują różne metody działań – zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki, a następnie znikają. Wszystkie działania tylko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał. Rozsądek, ograniczone zaufanie i nie podejmowanie pochopnych decyzji mogą ustrzec nas przed oszustwem. Złotoryjscy policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność podczas zakupów przez internet. Tym razem ofiarą oszustów padł mieszkaniec Wojcieszowa, który zamówił ekogroszek i pellet. Mężczyzna stracił ponad 4 tysiące złotych.

Kilka dni temu, do Komendy Powiatowej Policji w Złotoryi zgłosił się mieszkaniec Wojcieszowa, który poinformował, że prawdopodobnie został oszukany przy zakupie opału. Mężczyzna wyjaśnił, że znalazł ofertę sprzedaży na jednej ze stron internetowych. Po ustaleniu szczegółów transakcji mężczyzna zamówił ekogroszek i pellet, po czym zrobił przelew na wskazany w ogłoszeniu rachunek bankowy. Niestety ostatecznie okazało się, że mężczyzna nie otrzymał, ani opału ani zwrotu pieniędzy. Natomiast wszelkie próby kontaktu ze sprzedającym okazały się nieskuteczne. Jak się okazało mężczyzna stracił w ten sposób ponad 4 tysiące złotych.

Niestety podczas poszukiwań promocyjnych ofert sprzedaży możemy natrafić na oszustów. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy kuszą nas swoimi atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. Niestety w rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem.

Aby zapobiec podobnym sytuacjom, apelujemy o ostrożność podczas zakupów przez internet. Super oferta i zaniżona cena to sygnały, które mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Pamiętajmy o ograniczonym zaufaniu wobec nieznanych sprzedawców.

Sprawdzajmy ich wiarygodność oraz opinie dotychczasowych klientów. Najlepiej bezpośrednio ustalać szczegóły ze sprzedającym w siedzibie firmy oraz płacić za zamówiony towar dopiero przy jego odbiorze.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Złotoryi
asp. Dominika Kwakszys
tel. 603 765 923

Powrót na górę strony