Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przypominamy, że oszuści nie mają wakacji. Nie daj się nabrać

Pomimo ciągłych apeli, spotkań profilaktycznych, prowadzanych akcji informacyjnych oraz kolportażu ulotek, każdego tygodnia dolnośląska Policja odnotowuje kolejne przypadki oszustw. Przestępcy szukając swoich ofiar bazują na rozpoznaniu psychologicznych wzorców zachowań ludzi. Wykorzystując pozyskaną w ten sposób wiedzę manipulują swoimi ofiarami, aby doprowadzić do przekazania swoich pieniędzy w sposób bezpośredni („metoda na policjanta”) jak również za pośrednictwem kont bankowych („metoda na pracownika banku”). Ostrzegamy, aby w kontaktach z osobami obcymi, również przez telefon, zachować zasadę ograniczonego zaufania.

Funkcjonariusze garnizonu dolnośląskiego codziennie przyjmują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane przez fałszywych policjantów, bankowców lub prokuratorów. Niestety przestępcy wykorzystują każdą sposobność, aby się wzbogacić. Często w swoich działaniach żerują na zaufaniu do instytucji publicznych i strachu potencjalnych ofiar przed utratą oszczędności życia. Dlatego oszuści roztaczają przed potencjalnymi ofiarami wizję wzbogacenia się na nieosiągalną w inny sposób skalę. I choć zyski rzędu 200 % w ciągu tygodnia nie brzmią wiarygodnie, to jednak osoby chcące zainwestować w kryptowaluty, mamione medialnymi doniesieniami o możliwej zyskowności tego typu przedsięwzięcia, postanawiają powierzyć swoje oszczędności przestępcom.

Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę ze swymi ofiarami, aby wywołać u nich zdenerwowanie i uśpić ich czujność. Taka manipulacja sprawia, że część z tych osób wierzy w  historie opowiadane przez oszustów i przekazuje im swoje oszczędności. Schemat działania oszustów jest dość prosty i zdarza się, że jest inicjowany przez samych pokrzywdzonych.

Przestępcy wykorzystują element zaskoczenia oraz gromadzące się emocje. W momencie usłyszenia tragicznych wieści, włącza się tak zwane widzenie tunelowe. Nie jesteśmy w stanie zorientować się co jest prawdą, a co nie. Dlatego należy ciągle przypominać o tym, że nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie słuchawki.

Apelujemy o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. Dlatego należy zachować ostrożność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców podających się za bliskich, potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności. Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.


st. asp. Łukasz Porębski

Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

 

Powrót na górę strony