76. sesja Komisji Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (CESCR) w Genewie z udziałem nadkom. dr. Bartłomieja Majchrzaka - Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka
Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych konkretyzuje katalog praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – w części dotyczącej praw społecznych. Paktem związane są 164 państwa, w tym Polska. Pakt zobowiązuje do niedyskryminowania przy gwarantowaniu wymienionych w nim praw (ze względu na rasę, kolor skóry, płeć, język, religię, poglądy polityczne lub inne, pochodzenie, sytuację majątkową, urodzenie, czy jakiekolwiek okoliczności) oraz do zagwarantowania równych praw kobiet i mężczyzn w korzystaniu z praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych.
Międzynarodową kontrolę wykonywania Paktu przez państwa realizuje obecnie Komitet praw gospodarczych, społecznych i kulturalnych, który składa się z 18 ekspertów niezależnych od rządów. Ocena wykonywania Paktu przeprowadzana jest na podstawie składanych przez państwa sprawozdań i przedkładane w kilkuletnich odstępach. Poza sprawozdaniem krajowym członkowie komitetu dysponują także uwagami organizacji pozarządowych. Po wstępnym rozpatrzeniu sprawozdania komitet spotyka się z delegacją rządową (tzw. obrona), w trakcie spotkania omawiane są kwestie budzące szczególne zainteresowanie komitetu. W tym roku takie spotkanie odbyło się podczas 76. sesji Komisji Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (CESCR), która odbyła się w dniach 10-11 września w Genewie. Jednym z członków delegacji był nadkom. dr Bartłomiej Majchrzak - Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka i Zastępca Sekretarza Generalnego IPA Sekcja Polska, który wchodził w skład komponentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentując Polską Policję.
Źródło: Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu ds. Ochrony Praw Człowieka