Był nietrzeźwy i jechał po drodze elektryczną hulajnogą – policjanci przypominają, jak bezpiecznie korzystać z tych urządzeń
Hulajnoga elektryczna stała się bardzo popularnym środkiem transportu osobistego. To często szybki i sprawny sposób poruszania. Jednak musimy pamiętać, że korzystanie z hulajnogi elektrycznej wiąże się ze znajomością i stosowaniem przepisów. Miliccy policjanci zatrzymali do kontroli 47-latka, który zdecydował się jechać hulajnogą elektryczną, mając w organizmie 1, 2 promila alkoholu. Mężczyzna poniósł już konsekwencje swojego nieodpowiedzialnego zachowania i został ukarany wysokim mandatem karnym.
Wczoraj 14 października br., kilka minut po godzinie 7: 00 na terenie miejscowości Gądkowice w trakcie wykonywania czynności służbowych policjanci dostrzegli mężczyznę, który popełnił wykroczenie gdyż w sposób niewłaściwy poruszał się hulajnogą elektryczną odcinkiem drogi publicznej. Ponadto sposób wykonywania poszczególnych manewrów wskazywał na fakt, że mężczyzna może znajdować się pod wpływem alkoholu.
Przypuszczenia policjantów dość szybko potwierdziły się, gdyż przeprowadzone badanie potwierdziło, że 47-latek poruszał się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej w stanie nietrzeźwości. W tym przypadku urządzenie wykazało zawartość 1, 2 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Zgodnie z obowiązującą procedurą 47-latek został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 zł za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości oraz 200 zł za naruszenie przepisów dotyczących zakazu jazdy hulajnogą po drodze, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h.
Po raz kolejny apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze!
Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.
Przypominamy również, że użytkownik hulajnogi elektrycznej może korzystać z chodnika, tylko w przypadku jeśli nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a dopuszczalna prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/h. Musimy jednak przy tym pamiętać, aby jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pieszemu pierwszeństwo. Nie zapominajmy również o tym, że zabronione jest przewożenie na tym urządzeniu innych osób, zwierząt i przedmiotów.
st. asp. Łukasz Porębski
Źródło: KPP w Miliczu
podinsp. Sławomir Waleński
tel. 507 135 830