Bieżące informacje

Na drogi Dolnego Śląska wyjechały kolejne nowe radiowozy z napędem hybrydowym

Policyjne samochody z najnowszym oznakowaniem widzimy już niemal na wszystkich ulicach miast i powiatów, a na teren Dolnego Śląska wyjechało ich dziś jeszcze 12. W sumie 46 radiowozów z napędem hybrydowym zostało zakupionych dzięki współpracy Policji z WFOŚiGW we Wrocławiu oraz wsparciu finansowemu z samorządów lokalnych. Oznakowane Toyoty Corolla są ekologiczne i specjalnie dostosowane do pełnienia służby patrolowej, a trafią do funkcjonariuszy z komend miejskich i powiatowych, aby jeszcze skuteczniej realizować wszelkie działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Podczas wczorajszego spotkania doszło również do wyjątkowego wydarzenia. Policjanci z Kłodzka przejęli od funkcjonariuszy z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim radiowóz, który koledzy z kieleckiego garnizonu wygrali jako główną nagrodę w XXVIII Finale Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku”. Zwycięska para patrolowa w składzie: sierż. szt. Michał Zięba i st. post. Rafał Połetek zdecydowała się przekazać pojazd kolegom z terenów dotkniętych powodzią.

Wczorajsze spotkanie służbowe miało charakter wyjątkowy, gdyż funkcjonariusze pełniącym służbę na terenach objętych wrześniową powodzią, czyli z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, przejęli nowy oznakowany radiowóz od kolegów z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim. Auto służbowe jest główną nagrodą w XXVIII Finale Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku”, którego zwycięzcami w roku 2024 zostali sierż. szt. Michał Zięba i st. post. Rafał Połetek. Policjanci widząc ogrom zniszczeń po powodzi, jaka dotknęła m.in. mieszkańców Dolnego Śląska, podjęli decyzję o przekazaniu wygranego w turnieju radiowozu do służby na terenie Kłodzka. Pomysł ten znalazł uznanie i poparcie kierownictwa garnizonu świętokrzyskiego i w zw. z tym przekazanie to stało się faktem.

Do dolnośląskich miast i powiatów pojechali też wczoraj policjanci kolejnymi 12 nowymi radiowozami z napędem hybrydowym, a trafiły one m.in. do: Wrocławia, Oleśnicy, Trzebnicy, Głogowa, Lubina, Zgorzelca, Góry oraz Złotoryi. Była to już kolejna dostawa aut, gdyż w sierpniu br. 36 tego typu radiowozów trafiło do policjantów z komend z: Jeleniej Góry, Legnicy, Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Głogowa, Kamiennej Góry, Lubania, Lubina, Lwówka Śląskiego, Milicza, Oleśnicy, Oławy, Polkowic, Świdnicy, Trzebnicy, Wołowa oraz Zgorzelca.

Przystosowane do służby w nowych policyjnych barwach samochody osobowe marki Toyota Corolla w wersji kombi wyposażone zostały w silniki benzynowe o pojemności blisko 1,8 litra z napędem hybrydowym i mocy blisko 100 KM. Pojazdy te wyposażone są w szereg systemów bezpieczeństwa jazdy, posiadają również wzmocnioną instalację elektryczną i oświetlenie oraz sygnalizacje uprzywilejowania, którą oparto na technologii LED.

Powiększenie floty odbyło się w ramach projektu pn.: „Zakup samochodów niskoemisyjnych dla Garnizonu Dolnośląskiego” i nastąpiło dzięki połączeniu środków finansowych z samorządów lokalnych oraz podmiotów zewnętrznych, a także Komendy Głównej Policji. Koszt jednego auta to 147 tys. złotych, a wartość całego projektu opiewa na sumę ponad 7,2 miliona złotych.

Podczas zbiórki związanej z przekazaniem aut głos zabrali, m.in. w imieniu Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia Pan Dariusz Dudojć - Doradca ds. optymalizacji funkcjonalnej administracji zespolonej, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że jest to ważny moment dla całego regionu, który ma realny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, a także w kontekście działań związanych z powodzią - podziękował policjantom za dobrą i ciężką służbę. Paweł Łapacz, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, zwrócił uwagę na ważność ekologii w kontekście zmian klimatycznych i zanieczyszczenia środowiska, a także zapewnił o wsparciu kolejnych inicjatyw dolnośląskiej Policji w realizacji transportowej polityki proekologicznej. 

Głos zabrał także insp. Tomasz Jędrzejowski Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu nadzorujący pion logistyki, zwracając uwagę na znaczenie nowoczesnego sprzętu i odpowiedniego wyszkolenia funkcjonariuszy, które to niewątpliwie przekłada się na wyższą efektywność służby. Podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia, gdyż mobilność to niezwykle ważny element w działaniach policjantów na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Dolnego Śląska.      

W imieniu dolnośląskich samorządowców wypowiedział się Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który podziękował wszystkim za bardzo dobrą współpracę, m.in. podczas działań związanych z powodzią i neutralizacją jej skutków, a także za ciężką i codzienną służbę policjantów gwarantującą bezpieczeństwo mieszkańcom naszego regionu.

Na uroczystości z policjantami z województwa świętokrzyskiego obecny był Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach mł. insp. Marcin Chatys, który opowiedział w kilku słowach o geście życzliwości podległych mu policjantów, którzy okazali się w tym roku najlepszymi w Polsce i ich solidarności z policjantami z terenów objętych powodzią. Nadmienił, że jest do zaszczyt służyć z takimi osobami, bo wie jak dużo pracy trzeba włożyć, aby mieszkańcom żyło się bezpieczniej, szczególnie gdy ich teren dotyka niszczycielski żywioł. 

asp. szt. Łukasz Dutkowiak
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu

  • Nowe radiowozy policyjne
  • radiowóz na pierwszym planie w tle zaproszeni goście
  • Zaproszeni goście stojący w szeregu
  • radiowóz na pierwszym planie w tle zaproszeni goście
  • kluczyki do nowych radiowozów policyjnych
  • Wojewoda dolnośląski podaje rękę policjantowi
  • Wojewoda dolnośląski podaje rękę policjantce
  • zdjęcie grupowe uczestników spotkania
Powrót na górę strony