Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie policyjnych działań „Bezpieczny Rower i Hulajnoga”

Data publikacji 21.10.2024

Dynamiczny wzrost liczby uczestników ruchu drogowego stwarza zagrożenie bezpieczeństwa osób korzystających z dróg. Najczęściej do wypadków z osobami kierującymi rowerami oraz hulajnogami dochodzi w obszarze zabudowanym, jednakże skutki wypadków mających miejsce w obszarze niezabudowanym są tragiczne. Policjanci garnizonu dolnośląskiego przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny Rower i Hulajnoga”. W trakcie działań policjanci przyjrzeli się zachowaniom rowerzystów na dolnośląskich drogach. W tym dniu aktywność mundurowych ukierunkowana była głównie na egzekwowanie stosowania przepisów ruchu drogowego przez użytkowników dróg, zachowanie się kierujących wobec pieszych, kontrolę prawidłowego oświetlenia rowerzystów oraz badanie stanu trzeźwości.

Kierujący jednośladami najczęściej uczestniczą w wypadkach drogowych w miesiącach czerwiec i wrzesień. Dokonując podziału wypadków na poszczególne dni tygodnia, najwięcej zdarzeń z udziałem rowerzystów odnotowano w czwartki oraz piątki. Niezbędne jest zatem podjęcie działań Policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego. Z tego powodu w miniony piątek 18 września br., policjanci garnizonu dolnośląskiego przeprowadzili działania pod kryptonimem „Bezpieczny Rower i Hulajnoga”. W trakcie piątkowych działań, aktywność policjantów ukierunkowana była na:

  • egzekwowanie stosowania przepisów ruchu drogowego przez użytkowników dróg w szczególności zachowania się kierujących pojazdami wobec rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobowego;
  • zachowanie się kierujących rowerami, hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobowego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch wobec pieszych (rolki, wrotki i deskorolki);
  • kontrolę prawidłowego oświetlenia rowerzystów, właściwego przekraczania jezdni;
  • ujawnianie wykroczeń popełnianych przez pieszych;
  • badanie stanu trzeźwości.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że użytkownicy jednośladów popełniają wykroczenia związane z jazdą po chodniku, jazdą wzdłuż przejścia dla pieszych oraz nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Z kolei kierujący pojazdami mechanicznymi w sposób nieprawidłowy przejeżdżają przez przejazdy dla rowerzystów, a piesi przechodzą przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Pomimo ciągłych akcji i apeli nie brakuje osób, które decydują się korzystać ze swojego jednośladu będąc pod wpływem alkoholu. I tak w trakcie piątkowych działań legniccy policjanci ujawnili łącznie 11 nietrzeźwych rowerzystów. 4 rowerzystów poruszało się po drodze publicznej po użyciu alkoholu (poniżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu). Natomiast 7 rowerzystów znajdowało się w stanie nietrzeźwości, a najwięcej z nich, bo aż 2 promile posiadał 51-letni mieszkaniec Prochowic.

Wykorzystując dobre warunki atmosferyczne zachęcamy do korzystania z rowerów oraz hulajnóg elektrycznych. Pamiętajmy jednak, żeby robić to w sposób zgodny z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Rower to dobry rodzaj transportu, który pomaga również ograniczać natężenie ruchu w miastach i dobrze wpływa na naszą kondycję.

st. asp. Łukasz Porębski
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

Powrót na górę strony