Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo...
Przypominamy, że jeżeli na drodze policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych należy zwolnić, a następnie zatrzymać pojazd. W przeciwnym razie grozi nam odpowiedzialność karna. Przekonał się o tym 33-letni mieszkaniec powiatu żarskiego, który bezskutecznie próbował uniknąć spotkania z policjantami. Po zatrzymaniu okazało się, że uciekinier miał decyzją starosty cofnięte uprawnienia, posiadał przy sobie narkotyki i znajdował się pod ich wpływem. Teraz za popełnione przestępstwa odpowie przed sądem.
Funkcjonariusze ruchu drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu podczas nocnej służby na terenie gminy Sulików postanowili zatrzymać do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Audi. Ten jednak, pomimo wyraźnego polecenia zatrzymania pojazdu wydanego przez policjantów przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych, zaczął uciekać, łamiąc przy tym liczne przepisy ruchu drogowego.
Do prowadzonych działań pościgowych włączyli się policjanci z Pieńska oraz Węglińca. Podczas ucieczki, w miejscowości Czerwona Woda, kierujący audi na zakręcie stracił panowanie nad prowadzonym pojazdem, wypadł z drogi i wjechał do rzeki Czerna Mała. Na szczęście ani kierującemu, ani dwójce pasażerów nic poważnego się nie stało.
Sprawdzenie kierującego w policyjnych bazach danych dało odpowiedź na pytanie, dlaczego 33-latek za wszelką cenę próbował uniknąć spotkania ze stróżami prawa. Mieszkaniec powiatu żarskiego miał bowiem decyzją starosty cofnięte uprawnienia, a badanie testerem narkotykowym wykazało, że znajdował się on pod wpływem metamfetaminy, którą funkcjonariusze znaleźli również w jego samochodzie.
Pamiętajmy, że jeżeli na drodze policjant wyda polecenie do zatrzymania pojazdu przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych należy zwolnić, a następnie zatrzymać pojazd. W przeciwnym razie może nam grozić odpowiedzialność karna. Zgodnie z art. 178b Kodeksu karnego: „Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Przypominamy, że zgodnie zobowiązującymi przepisami osoba, która kieruje pojazdem mechanicznym pomimo tego, że uprawnienia zostały jej cofnięte w drodze decyzji administracyjnej, wydanej przez właściwego starostę, popełnia przestępstwo określone w art. 180a Kodeksu karnego. Za ten czyn przewidziano karę grzywny, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.
Natomiast za posiadanie środków odurzających bądź substancji psychotropowych grozi do 3 lat pozbawienia wolności, podobnie jak za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
podkom. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KPP w Zgorzelcu
nadkom. Agnieszka Goguł
tel. 606 778 294