Bieżące informacje

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zgłosiła telefonicznie podłożenie ładunku wybuchowego. Błyskawicznie została zatrzymana przez strzelińskich policjantów

Data publikacji 30.10.2024

Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o podłożeniu bomby w banku na terenie Strzelina, skierowano tam policyjne patrole. Po sprawdzeniu wskazanego w zgłoszeniu miejsca okazało się, że alarm był fałszywy. Do sprawy zatrzymano 25-letnią mieszkankę powiatu strzelińskiego. Teraz za zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach, kobieta odpowie przed sądem. Za popełniony czyn 25-latce grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Niech to zdarzenie będzie przestrogą dla innych osób, które błędnie myślą, że po wykonaniu takich zgłoszeń pozostaną bezkarne.

W miniony poniedziałek 28 października, za pośrednictwem numeru alarmowego wpłynęło telefoniczne zgłoszenie dotyczące podłożenia ładunku wybuchowego w jednym ze Strzelińskich banków. Bezpośrednio po przekazaniu tej wiadomości rozmówczyni rozłączyła się.

O zdarzeniu powiadomiono Policję, a dyżurny natychmiast skierował tam patrole. Uruchomiona została procedura powiadomień odpowiednich służb. Policjanci sprawdzili cały teren pod kątem ujawnienia podejrzanych pakunków lub materiałów pirotechnicznych. Po przeszukaniu wskazanych miejsc i przyległych do nich pomieszczeń nie potwierdzono zgłoszeń.

W analogicznym czasie policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie podjęli intensywne czynności zmierzające do ustalenia miejsca pobytu użytkownika telefonu, z którego wpłynęło zgłoszenie. Dość szybko od zgłoszenia, kryminalni trafili do jednego z mieszkań gdzie zastali kompletnie zaskoczoną 25-latkę. W związku z popełnionym czynem kobieta została zatrzymana i osadzona w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze zabezpieczyli, także należący do niej telefon, z którego wykonane było połączenie na numer alarmowy.

Zebrany w sprawie przez Policję i prokuraturę materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie kobiecie zarzutu dotyczącego wywołania fałszywego alarmu, który mógł zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób, bądź mieniu w znacznych rozmiarach.

Przypominamy i ostrzegamy - każda tego rodzaju informacja jest natychmiast bardzo dokładnie sprawdzana przez służby. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku.

Należy pamiętać o tym, że sprawcy tego typu zdarzeń nie mogą czuć się bezkarnie, bo autorzy „głupich żartów” są bardzo szybko ustalani. Oprócz odpowiedzialności karnej sprawca fałszywego alarmu może zostać pociągnięty do zwrotu kosztów akcji wszystkich służb ratunkowych.

Przestrzegamy wszystkich przed podobnymi zachowaniami, które mogą mieć bardzo poważne następstwa.

st. asp. Łukasz Porębski

Źródło: KPP w Strzelinie
asp. szt. Aleksandra Bezrąk
tel. 603 765 940

 

 

 

 

Powrót na górę strony